TVP Bydgoszcz: Zachęcają do zatrudnienia niepełnosprawnych. Kolejna odsłona konkursu „Lodołamacze”

TVP Bydgoszcz: Zachęcają do zatrudnienia niepełnosprawnych. Kolejna odsłona konkursu „Lodołamacze”

Osoby bądź instytucje, które na co dzień wspierają osoby z niepełnoprawnościami mogą wziąć udział w kolejnej odsłonie konkursu „Lodołamacze”. To kampania zainaugurowana przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, która ma zachęcać pracodawców do ich zatrudniania.

– Aktywność zawodowa niepełnosprawnych w Polsce cały czas jest na niezadowalającym poziomie. To jest 25-26 proc. i do tej średniej unijnej, która wynosi 45 proc. mamy bardzo daleko. Dlatego cały czas jest co robić. Są sprzyjające okoliczności, ponieważ obecne bezrobocie, które jest w Polsce, jest na minimalnym poziomie, najniższym w całej UE. Więc jedno z drugim powinno bardzo pomagać tej naszej akcji, naszej idei – mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

– Właściwie można by powiedzieć, że ta 18. edycja, a może wyczerpała się już formuła. Ale proszę sobie wyobrazić, że przez te lata konkurs ewaluował, bo ewaluowali pracodawcy. Ich aplikacje były coraz bardziej bogate. Konkurs dopiero ma przyszłość, ponieważ niepełnosprawni pracownicy i pracodawcy, którzy ich zatrudniają, zaczynają grać w jednym teamie i to jest bardzo fajne – wskazuje Aleksandra Gierej, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddział PEFRON

– Kiedy po raz pierwszy zatrudniałem osoby niepełnosprawne, były obawy. Drugi raz, kiedy pierwszy raz zatrudniałem osoby z tej kategorii związanej z psychiką, był strach. Ale to wszystko minęło. Wszyscy pracują wspaniale, ludzie się zaczynają rozumieć. Rezultat jest taki, że firma w najtrudniejszych czasach, które przeżyliśmy i dalej przeżywamy, ma fluktuację 1 proc. Czyli ludzie nie chcą zmieniać pracy, chcą ze sobą pracować, bo są bardziej wrażliwi, lepiej się rozumieją i kadra kierownicza lepiej dba o załogę. Bo niejako ta załoga jest bardziej czuła na to, co się dzieje i w firmie i na zewnątrz. Także jest to taki przykład naszej firmy, że warto ludziom powierzać różne obowiązki – podkreśla Piotr Holka, pracodawca.

Autor: Agata Chyłka-Wnuk/PH
Źródło: https://bydgoszcz.tvp.plFacebook
LinkedIn
Skip to content