TVP Parlament, TVP INFO: Para prezydencka apeluje o otwartość wobec osób niepełnosprawnych

TVP Parlament, TVP INFO: Para prezydencka apeluje o otwartość wobec osób niepełnosprawnych

Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą. Nie bójmy się niepełnosprawności – zaapelowała w czwartek para prezydencka z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Nagranie z przesłaniem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy opublikowała Kancelaria Prezydenta RP.

Pierwsza dama podkreśliła, że 3 grudnia to dzień wszystkich, którzy w codziennym życiu zmagają się z jakąkolwiek niepełnosprawnością. Prezydent zwrócił uwagę, że „wśród nich są nasi dalecy i bliscy znajomi, koledzy i koleżanki z pracy, przyjaciele, przyjaciółki, sąsiedzi, a także bardzo bliskie nam osoby”. – Oni wszyscy bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania – wskazywał.

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że nie zna nikogo, „kto w swoim życiu nie zetknąłby się z osobami z niepełnosprawnością, a osobiście przez ostatnie lata miała okazję rozmawiać z setkami, jeśli nie tysiącami niepełnosprawnych”.

– Często odnosiłam wrażenie, że niewidzący widzą więcej, niesłyszący bardzo uważnie słuchają, niepełnosprawni fizycznie zaskakują sprawnością, a niepełnosprawni intelektualnie – odkrywaniem tego, co w życiu najważniejsze, że miłość i szacunek należy się każdemu człowiekowi – podkreśliła pierwsza dama.

Prawa osób niepełnosprawnych

Prezydent przypomniał, że „Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 roku”. – Ostatnie kilka lat to ważne kroki prowadzące do jej realnego wdrażania w życie w naszym kraju – zaznaczył.

– Począwszy od programu Dostępność Plus, którego celem jest likwidacja barier we wszystkich aspektach życia i zapewnienie każdemu obywatelowi, bez względu na sprawność, możliwości pełnoprawnego uczestniczenia w życiu społecznym, poprzez programy wsparcia realizowane w ramach polityki społecznej, po opracowywane w tej chwili wieloletnie strategie na rzecz osób z niepełnosprawnościami – mówił Andrzej Duda.

– Zdaję sobie sprawę, że wiele jest jeszcze do zrobienia. To są wyzwania, którym chcemy sprostać, każdy głos w tym zakresie, także ten krytyczny będzie dla mnie przyczynkiem do rozmowy i zmian potrzebnych wciąż jeszcze w naszym kraju – powiedział Andrzej Duda.

„Nie bójmy się niepełnosprawności”

Pierwsza dama wskazywała, że w dobie pandemii przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest szczególnie ważny.

– Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą. Nie bójmy się niepełnosprawności. O wiele gorsza jest obojętność, a o wiele lepsza życzliwość i otwartość – apelowała.
Prezydent wezwał do popierania „idei korzystania ze wszystkich praw człowieka i wolności przez wszystkie osoby z niepełnosprawnościami”. – Szanowni państwo, jesteśmy z wami – dodała Agata Kornahuser-Duda.

Podziękowania dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Para prezydencka nagrała także przesłanie do uczestników Kongresu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Z okazji 25-lecia istnienia tej organizacji Andrzej Duda złożył wyrazy uznania i gratulacje wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w jej misję.

– Cieszy nas, że coraz więcej firm i instytucji przełamuje stereotypy i uprzedzenia, znosi bariery i angażuje się w działania zapobiegające wykluczeniu zawodowemu osób z niepełnosprawnościami – powiedziała para prezydencka.

 

 

(fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: https://www.tvpparlament.pl/
źródło: https://www.tvp.info/Facebook
LinkedIn
Skip to content