15 wrz TVP Rzeszów. Statuetki Lodołamaczy Dla Pracodawców
Na lepsze przepisy czekają przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Dziś gdy praca w ogóle stała się towarem deficytowym, a liczba rejestrowanych bezrobotnych ciągle rośnie, wsparcie słabszych na rynku pracy, jest bardzo ważne.
Firmy i instytucje, które integrują niepełnosprawnych i dają im szansę zasługują na wyróżnienie Na przykład wręczaną dziś statuetką lodołamaczy. Przełamują stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem niepełnosprawnych. Pokazują, że mogą i są oni, doskonałymi pracownikami. Pracodawcy i instytucje, które integrują niepełnosprawnych i dają im szansę odebrali dziś statuetki lodołamaczy. Mimo takich pozytywnych działań okazuje się, że przepisy od kilku lat wciąż utrudniają niepełnosprawnym zdobycie pracy.
Spółdzielnia Socjalna Stawiamy Ślady powstała 3 lata temu w Łańcucie. Zatrudnia 7 osób a wszyscy jej członkowie są niepełnosprawni. Większość nigdy wcześniej nie pracowała zawodowo. Dopiero to miejsce otworzyło im drogę do tego, by normalnie żyć. Pracownicy spółdzielni świadczą np. usługi ksero, sprzedają też niemiecką chemię gospodarczą. Starają się pokazać, że znaczą tyle samo co zdrowy pracownik. Spółdzielnia otrzymała dziś Lodołamacza w kategorii Otwarty Rynek. To konkurs, w którym nagrody odbierają wyjątkowi pracodawcy i wyjątkowi społecznicy, dla których najważniejsza jest pomoc osobom niepełnosprawnym na rynku pracy.
To ważne – mówi Paweł Morawczyński, przewodniczący Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość z Dębicy, laureat Lodołamacza Specjalnego, który podkreślał dziś, że niepełnosprawny pracownik to „bezwzględnie wartościowy pracownik”. W województwie podkarpackim mieszka niemal 11 i pół tysiąca niepełnosprawnych. W gronie tegorocznych zdobywców Lodołamaczy znaleźli się tez m.in.: firma Blux Cosmetics z Trzciany w kategorii Zakład Pracy Chronionej oraz Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie w kategorii Instytucja.
Autor: Adam Bienias
Źródło: rzeszow.tvp.pl/