UML Łódź: Nagrody dla Łodzi w XIII edycji Lodołamaczy

UML Łódź: Nagrody dla Łodzi w XIII edycji Lodołamaczy

Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera laureatami w XIII edycji ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Lodołamacze. Dwie pierwsze nagrody w konkursie, w którym docenia się dostępność i przygotowanie na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami przyjechały do Łodzi.

Nagroda dla Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi – fot. Radosław Żydowicz / UMŁ Nagroda dla Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Lodołamacze to nagrody przyznawane od 13 lat firmom i instytucjom wrażliwym na potrzeby osób niepełnosprawnych. Konkurs, organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), odbywa się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

Co wyróżnia laureatów statuetki Lodołamaczy? Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna. W tym roku nagrody przyznano w kategoriach:

Zatrudnienie Chronione

Otwarty Rynek Pracy

Instytucja

Przyjazna Przestrzeń

Zdrowa Firma

Dziennikarz bez Barier

Kategoria specjalna: Super Lodołamacz

Kategoria specjalna: Lodołamacz specjalny

Dotychczas w konkursie wzięło udział ponad 4 tys. firm i instytucji. W aktualnej edycji szacuje się, że liczba ta powiększy się o kolejne 450. W 2017 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 wraz z Nowym Centrum Łodzi otrzymało tę wyjątkową statuetkę w kategorii „Przyjazna przestrzeń”. W tym roku również doceniono starania organizatorów EC1 w zakresie jak największej dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. To już kolejne wyróżnienie dla łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1. – To niezwykle cenny laur, a jego zdobycie było naprawdę trudne – przekonuje Paweł Żuromski, kierownik CNiT EC1, dodając: – Dawna elektrownia to przecież obiekt poprzemysłowy, gdzie kwestie udogodnień i dostępności w ogóle nie były brane pod uwagę. W trakcie rewitalizacji udało nam się zniwelować bariery architektoniczne, zaplanować ekspozycję w taki sposób, aby dostęp do całości atrakcji był możliwie jak najłatwiejszy. Jak widać nasze starania zakończyły się sukcesem.

Jak przekonuje Paweł Żuromski, Centrum Nauki i Techniki EC1, mieszczące się w zrewitalizowanej elektrowni łódzkiej, od początku było projektowane z myślą o maksymalnie możliwej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Było to duże wyzwanie ze względu na wcześniejsze przeznaczenie budynku i okres jego powstania, w którym dbałość o osoby tego typu była minimalna. Centrum Nauki i Techniki EC1 posiada kompleksowe rozwiązania komunikacyjne dla osób ze schorzeniami narządów ruchu: prawie w każde miejsce można dotrzeć na wózku lub innym urządzeniu o zbliżonej funkcji, korzystając z wielu szerokich i wygodnych wind. Osoby z niepełnosprawnością narządów wzroku mogą korzystać nie tylko z opisów stworzonych w alfabecie Braille’a, ale także z systemów audiodeskrypcji. Kolejne inwestycje: budowa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych już na etapie założeń projektowych. – Zrobimy wszystko, aby wszystkie przestrzenie w EC1 Łódź – Miasto Kultury były przyjazne i ciekawe dla niepełnosprawnych, którzy zawsze są u nas mile widzianymi gośćmi – zapewnia kierownik CNiT EC1.

Pierwsza nagroda trafiła również do Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi. – Jesteśmy bardzo dumni, że doceniono pracę naszego szpitala w dziedzinie usprawniania pacjentów, ich rehabilitacji – mówi Konrad Łukaszewski, dyrektor MCM im. Jonschera, dodając: – Wysoka kapituła konkursu zauważyła też, że aż 10 procent naszych pracowników, czyli lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów to osoby niepełnosprawne. Stworzyliśmy dla nich takie warunki, które pozwalają im w pełni realizować się w pracy, nawet przy niepełnej sprawności.

Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi podkreślił, że do Łodzi trafiło aż siedem nagród. – Pracujemy, by Łódź była coraz bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie nowe inwestycje, chociażby drogowe, są konsultowane z naszym Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych. Ostatnio przystąpiliśmy do instalowania tzw. TOTUPOINTÓW, które pomogą osobom niewidzącym w dotarciu i poruszaniu się po łódzkich urzędach. Weszliśmy do sieci tzw. niepełnosprawnika, który pomaga osobie niepełnosprawnej zaplanować podróż czy wizytę w wybranej instytucji. W ciągu miesiąca pojawi się karta też ze zniżkami dla osób z niepełnosprawnych – wylicza radny.

W XIII Edycji Lodołamaczy wręczono następujące statuetki:

Za zajęcie 1 miejsca

Zatrudnienie Chronione – ZAZ TPN Łódź

Otwarty Rynek Pracy – Fundacja CELESTE (prowadzona przez TPN)

Instytucja – Centrum Medyczne Jonschera

Przyjazna przestrzeń – Nowe Centrum Łodzi, EC1

Za zajęcie 3 miejsca:

Zdrowa Firma – Infosys

Wyróżnienie i lodołamacz specjalny:

Krzysztof Cwynar

Izabela Warzecha

Źródło: https://uml.lodz.pl/