Wiceminister Wdówik: osoba z niepełnosprawnością także chce uczestniczyć w kulturze

Wiceminister Wdówik: osoba z niepełnosprawnością także chce uczestniczyć w kulturze

– Ważne jest, żebyśmy jako społeczeństwo zrozumieli, że osoba z niepełnosprawnością jest obywatelem, który chce żyć tak samo jak wszyscy, także uczestniczyć w kulturze – ocenił wiceminister rodziny i polityki społecznej, Paweł Wdówik, podczas zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce trasą dostępną dla osób z niepełnosprawnościami.

– Coraz więcej muzeów w Polsce jest dostępnych (dla osób niepełnosprawnych) – dla mnie to jest ogromna radość – podkreślił Wdówik w rozmowie z dziennikarzami.

Projektowanie uniwersalne

Jak wskazał wiceminister, kopalnia dostępna jest do zwiedzania m.in. dla osób poruszających się na wózkach, które w wakacje będą mogły korzystać już ze specjalnej windy.

Według wiceministra „ważne jest, żebyśmy jako społeczeństwo zrozumieli – i to się dzieje – że osoba z niepełnosprawnością jest obywatelem, który chce żyć jak samo jak wszyscy, także uczestniczyć w kulturze”.

– Sprowadzanie osób niepełnosprawnych tylko do tych, którzy oczekują coraz większych świadczeń, jest nieprawdziwe. Nasz rząd, uruchamiając program Dostępność Plus, poszedł właśnie w tę stronę, żeby zapewnić osobom niepełnosprawnym dostęp do dóbr kultury, turystyki, żeby zapewnić im pełną niezależność – powiedział Wdówik.

Jak wskazał, „wreszcie nie mówimy o niepełnosprawnych, tylko o ludziach, obywatelach, którym zdarzyło się akurat mieć jakąś niepełnosprawność, ale którzy mają te same prawa”. Doprecyzował, że znalezienie jednego rozwiązania dla wszystkich potrzebujących, np. w kwestii zwiedzania muzeów jest w zasadzie niemożliwe, dlatego warto postawić na „projektowanie uniwersalne”; w pełni dostępny budynek instytucji to bowiem, jak dodał, nie tylko taki wyposażony w windę, ale taki, który oferuje dostęp m.in. do napisów brajlowskich i informacji dla osób głuchych.

 

Cały artykuł
Autor: PAP
Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content