Większe koszty dla zatrudniających osoby niepełnosprawne

Większe koszty dla zatrudniających osoby niepełnosprawne

We wtorek 10 czerwca br. Sejm RP uchwalił ustawę przywracającą skrócony czas pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Oznacza to, że osoby niepełnosprawne z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności będą pracować nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

Przyjęta ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r.

Jan Zając Prezes POPON w taki sposób komentuje tą zmianę: Nie kwestionujemy wyroku Trybunału Konstytucyjnego i przywrócenia przez Sejm skróconej normy czasu pracy. Uważamy jednak, że nie można zwiększać kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych i jednocześnie obniżać dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Tak jak to uczyniono kilka miesięcy temu. Trzeba pamiętać, że brak spójnej polityki państwa w zakresie wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie jest korzystny oraz może w znaczący sposób pogarszać sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Projekt ustawy został przygotowany przez rząd i trafił do Sejmu jako pilny, ponieważ 10 lipca mija termin, jaki Trybunał Konstytucyjny dał na przygotowanie nowych przepisów. Za przyjęciem ustawy głosowało 429 posłów, jedna osoba była przeciwko, a dwie wstrzymały się od głosu.

Kontakt:

Anna Skupień

Rzecznik prasowy

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

kom. 502 198 977

e-mail: rzecznik@popon.plSkip to content