
11 lut Wpłaty na PPK ze środków PFRON
Warsztat terapii zajęciowej (WTZ) będzie mógł sfinansować składkę na Fundusz Solidarnościowy (FS) od wynagrodzeń pracowników oraz kwotę odprowadzaną na pracownicze plany kapitałowe (PPK) z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587). Warsztaty są placówkami, w których osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi mogą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacji i zdobywać umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Rozporządzenie określa w par. 19, jakie koszty działalności WTZ mogą być dofinansowywane z pieniędzy PFRON. I to właśnie tu nastąpi zmiana, bo zakłada ono, że z tych środków będzie można pokryć koszty składki na FS, która od 1 stycznia 2019 r. została wyodrębniona ze składki na Fundusz Pracy (FP). Problem w tym, że o ile ta ostatnia jest wymieniona w rozporządzeniu, to należność na FS nie była do tej pory w nim uwzględniona.
Co więcej, nowelizacja zakłada dodanie do par. 19 jeszcze jednego wydatku związanego z wynagrodzeniami pracowników, który będzie można sfinansować z dotacji z funduszu, a mianowicie wpłat na PPK – w podstawowej (1,5 proc. pensji) i dodatkowej kwocie (2,5 proc.). Rozszerzenie katalogu kosztów WTZ podlegających wsparciu z PFRON wymagać będzie sporządzenia aneksu do umowy, na podstawie której warsztat otrzymuje na ten cel pieniądze w 2020 r.
Czytaj całość
Autor: Michalina Topolewska
Źródło: https://praca.gazetaprawna.pl/