Wrocławskie Fakty: ZOO Wrocław zostało nagrodzone za przyjazną przestrzeń

Wrocławskie Fakty: ZOO Wrocław zostało nagrodzone za przyjazną przestrzeń

Kapituła konkursu Lodołamacze 2021 doceniła wrocławskie zoo za szereg rozwiązań przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Alicji Chybińskiej, uznało, że wprowadzone przez zoo rozwiązania zasługują na pierwsze miejsce w kategorii „przyjazna przestrzeń”. W każdą inwestycję i modernizację realizowaną w ciągu ostatnich kilkunastu lat zoo wpisuje jako jedno z kluczowych założeń: bycie dostępnym dla wszystkich.

Lodołamacze to jedne z najważniejszych w Polsce wyróżnień dla firm, instytucji i osób, które przełamują stereotypy oraz uprzedzenia związane z osobami z niepełnosprawnościami. Konkurs organizowany jest od 16 lat przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych POPON. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 3050 firm z całej Polski.

W tegorocznej edycji regionalnej, obejmującej województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie, uhonorowano m.in. wrocławskie zoo w kategorii przyjazna przestrzeń. Kapituła konkursu Lodołamacze doceniła ogród m.in. za ofertę specjalną biletów dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także minimalizowanie barier dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, które ułatwiają obserwowanie zwierząt (niskie ogrodzenia, czy szklane tafle, bezpłatne toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami). Jury zauważyło również modernizacje historycznych budynków, które umożliwiają zwiedzanie ich osobom z niepełnosprawnościami i uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami przy nowych projektach, dzięki podnośnikom, windom oraz łagodnym podjazdom-zjazdom. Jednym z elementów godnych wyróżnienia jest też stworzenie bezpłatnej możliwości (jedynie za kaucją) wypożyczenia wózków inwalidzkich dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, czy wprowadzanie informacji i elementów edukacji uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami, jak informacje w alfabecie Braille’a, czy plansze edukacyjne wzbogacone o przyciski dźwiękowe.

– To bardzo ważna nagroda, którą przyjmuję w imieniu Zoo Wrocław, z dumą. Bardzo dziękuję kapitule konkursu za docenienie naszej pracy. 157-letni dziś obiekt od kilkunastu lat przechodzi ewolucję. Staramy się stworzyć miejsce bez barier, by każdy zwiedzający, bez względu na wiek, płeć, czy niepełnosprawność mógł czuć się u nas dobrze. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć Bartka Skrzyńskiego, wieloletniego rzecznika osób niepełnosprawnych, dyrektora Biura Wrocław Bez Barier przy Jacku Sutryku, Prezydencie Wrocławia. „Skrzynia” zawsze służył nam pomocą przy projektach i uwrażliwiał nas na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zapewniam, że pomimo, iż Bartka nie ma już z nami od roku, nadal idziemy i kroczyć będziemy tą drogą –  mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor marketingu wrocławskiego zoo.

Podczas uroczystości w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim uhonorowani zostali również inni laureaci w pozostałych ośmiu kategoriach – zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, zdrowa firma, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny. Ogólnopolski finał konkursu 2021 zaplanowany jest na 7. października na Zamku Królewskim w Warszawie i trzymamy kciuki by wrocławskie zoo znalazło się wśród krajowych laureatów.

 

źródło: https://wroclawskiefakty.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content