07 cze Zaostrza się walka z luką płacową. Jeden problem rozwiążemy, kolejny stworzymy?
Unijna dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń ma zmniejszyć lukę płacową w firmach. Czy istnieje ryzyko, że mężczyźni będą zarabiać mniej, będą pomijani podczas podwyżek, a także mniej chętnie zatrudniani?
- Eksperci ds. rynku pracy uważają, że nowe przepisy nie sprawią, że pensje mężczyzn będą obniżane w celu wyrównania luki płacowej. Panowie nie będą również pomijani podczas podwyżek.
- – Od ponad 100 lat rynek pracy jest bardziej przychylny dla mężczyzn. Warto zwrócić też uwagę, że osoby na stanowiskach menedżerskich, które będą decydować o polityce wynagrodzeń, to najczęściej panowie – komentuje Katarzyna Siemienkieiwcz z Pracodawców RP.
- Unijna dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń nie odmieni też drastycznie preferencji rekrutacyjnych – pracodawcy nie będą chętniej zatrudniać kobiet zamiast mężczyzn.
- Pracodawcy mogą jednak korzystać z przesłanek umożliwiających różnicowanie wynagrodzeń. Przykładowo będą chętniej zatrudniać młode osoby z niewielkim doświadczeniem na niepełny etat.
Unijna dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń ma zlikwidować dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, a także zwiększyć przejrzystość zasad dotyczących wynagrodzeń dla wszystkich pracowników. Państwa członkowskie będą miały trzy lata na jej przeniesienie do prawa krajowego, czyli na jego dostosowanie w taki sposób, by uwzględniało ono nowe przepisy.
cały artykuł
autor: Justyna Koc
źródło: https://www.pulshr.pl/