Zmiany w prawie 2012 r.: Nowy termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości

Zmiany w prawie 2012 r.: Nowy termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości

Od 1 stycznia 2012 r. zredukowane zostały niektóre obowiązki obywateli i przedsiębiorców.
Jedna ze zmian dotyczy terminu składania deklaracji na podatek od nieruchomości. Zmiana ta dotyczy wielu przedsiębiorców zobowiązanych płacić podatek od nieruchomości do urzędu gminy, w tym także zakładów pracy chronionej.

Od ubiegłego roku ze zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą korzystać jedynie te zakłady pracy chronionej, które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczanych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej wszystkie firmy posiadające status zakładu pracy chronionej były zwolnione z tego podatku.

Dotychczas podatnicy podatku od nieruchomości (z wyjątkiem osób fizycznych) mieli obowiązek składania tych deklaracji w terminie do 15 stycznia każdego roku. Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców wydłuża ten termin w stosunku do tej grupy podatników do 31 stycznia każdego roku kalendarzowego.

Powyższa zmiana dotyczy także wydłużenia do 31 stycznia terminu wpłaty podatku od nieruchomości za miesiąc styczeń. Natomiast termin wpłaty podatku za pozostałe miesiące nie uległ zmianie (15 dzień każdego miesiąca).

***

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych to największy w Polsce związek zrzeszający pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

POPON od 16 lat działa na rzecz pracodawców. Podstawą naszej pracy jest profesjonalizm i skuteczność. Stale rozwijamy się i doskonalimy nasze usługi, by pracodawcy, którzy nam zaufali, mogli osiągać sukcesy. Lobbujemy, wyjaśniamy, interweniujemy, by codzienna działalność firm była prostsza. Nasi Członkowie mogą liczyć na wsparcie doradców prawnych, kursy, szkolenia, seminaria i codzienne serwisy informacyjne. Mają też dostęp do najlepszego portalu prawno-ekonomicznego www.ekspertpopon.pl.

Kontakt:
Anna Skupień
Rzecznik POPON
Tel: 502 198 977
E-mail: rzecznik@popon.pl