Zostały tylko cztery dni na zgłoszenie do małego ZUS

Zostały tylko cztery dni na zgłoszenie do małego ZUS

Do 8 stycznia mali przedsiębiorcy, którzy chcą płacić niższe składki, powinni zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nowe kody ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobią, będą mogli skorzystać z ulgi dopiero za rok.

 Wysłałem do premiera Mateusza Morawieckiego pismo z prośbą o przedłużenie do końca stycznia możliwości zgłaszania się do ZUS. Czekam na odpowiedź – mówi DGP Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

– Chwała rzecznikowi MŚP, że próbuje ratować sytuację – stwierdza Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. I dodaje: – Wprowadzenie tak drastycznego terminu to albo głupota, albo celowa prowokacja mająca na celu uderzenie w program premiera Morawieckiego.

Problemy z nową ulgą

Powodem zamieszania jest ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (Dz.U. poz. 1577). Zgodnie z nią z opłacania niższych składek (małego ZUS) mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których roczny przychód w poprzednim roku kalendarzowym (czyli 2018 r.) nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Obecnie jest to 63 tys. zł. Niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Bożena Wiktorowska

Źródło: dziennik.plFacebook
LinkedIn
Skip to content