ZUS przypomniał o ważnej zmianie. Zapomnisz o niej, możesz mieć kłopoty

ZUS przypomniał o ważnej zmianie. Zapomnisz o niej, możesz mieć kłopoty

Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące – przypomniał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Dla większości płatników od 2022 roku zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące.

Wyjątkiem są jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, dla których termin pozostaje bez zmian, czyli do 5. dnia miesiąca.Płatnicy składek posiadających osobowość prawną, czyli m.in. spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji, jednostek samorządu terytorialnego (urzędy gminy, miasta) muszą rozliczyć się z ZUS do 15. dnia miesiąca.

Natomiast podmioty, które nie są osobami prawnymi, czyli m.in. osoby fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą jednoosobowo lub z innymi ubezpieczonymi, czy spółki osobowe – do 20. dnia miesiąca. Dotychczas przedsiębiorcy, którzy opłacali składkę wyłącznie za siebie, mieli obowiązek rozliczyć się z ZUS nie później niż do 10. dnia miesiąca.

Cały artykuł
Autor: PAP/KDS
Źródło: https://www.pulshr.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content