Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej: Kruszą lód obojętności

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej: Kruszą lód obojętności

Statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – „Lodołamacze” przyznawane są od 14 lat przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy konkursu przełamują stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, ale też zachęcają do tworzenia nowych miejsc pracy oraz podnoszenia standardów stanowisk już istniejących. W regionalnym etapie konkursu, obejmującym województwa: łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie, wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele z Pomorza Zachodniego.

– Niepełnosprawność nie powinna odbierać szansy na zdobycie zatrudnienia, samodzielność ekonomiczną, rozwijanie zainteresowań, uczestnictwo w życiu społecznym. Dlatego priorytetem dla Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego jest zmniejszanie dystansu w dostępie do usług, w tym także do pracy i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością. Gratuluję wszystkim wyróżnionym, to docenienie Waszej ciężkiej, codziennej pracy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W kategorii „Zatrudnienie Chronione” wyróżniono Gminę Goleniów – Zakład Aktywności Zawodowej w Goleniowie (II miejsce i srebrny medal) oraz Zakład Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu (III miejsce i brązowy). Komisja konkursowa doceniła także Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie w kategorii „Instytucja”.

Barbara Jaskierska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie otrzymała wyróżnienie w kategorii „Lodołamacz Specjalny”. W kategorii „Dziennikarz bez barier” zwyciężył Mateusz Tomaszewicz z redakcji Radio ESKA Szczecin.

Wyróżnienie dla Zakładów Aktywności Zawodowej z województwa cieszy podwójnie, ponieważ priorytetem dla samorządu województwa zachodniopomorskiego jest zmniejszanie dystansu w dostępie do usług, w tym także do pracy i rehabilitacji, dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie region znajduje się na trzecim miejscu zarówno pod względem liczby tego typu placówek, jak i oferowanych miejsc pracy.

– Zależy nam, żeby tego typu placówki były dostępne w każdym powiecie, dlatego to jeden z głównych kierunków przyjętego rozwoju społecznego województwa zachodniopomorskiego. W kwietniu 2017 r., Sejmik uchwalił wojewódzki program „Region Wyrównanych Szans”, który ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami – dodaje marszałek Geblewicz.

Uroczysta ogólnopolska gala podsumowująca konkurs odbędzie się 26 września 2019 w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs Lodołamacze 2019 odbywa się pod Honorowym Patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Źródło: www.wzp.pl
(ski)Facebook
LinkedIn
Skip to content