Tu Łódź: Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!

Tu Łódź: Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!

Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1 Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym.

Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1Łódzkie placówki przyjazne niepełnosprawnym. Przyznano „Lodołamacze”!, EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera laureatami w XIII edycji ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Lodołamacze. Dwie pierwsze nagrody w konkursie, w którym docenia się dostępność i przygotowanie na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami przyjechały do Łodzi.

Lodołamacze to nagrody przyznawane od 13 lat firmom i instytucjom wrażliwym na potrzeby osób niepełnosprawnych. Konkurs, organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), odbywa się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

Co wyróżnia laureatów statuetki Lodołamaczy? Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna. W tym roku nagrody przyznano w kategoriach:

Zatrudnienie Chronione

Otwarty Rynek Pracy

Instytucja

Przyjazna Przestrzeń

Zdrowa Firma

Dziennikarz bez Barier

Kategoria specjalna: Super Lodołamacz

Kategoria specjalna: Lodołamacz specjalny

Dotychczas w konkursie wzięło udział ponad 4 tys. firm i instytucji. W aktualnej edycji szacuje się, że liczba ta powiększy się o kolejne 450. W 2017 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 wraz z Nowym Centrum Łodzi otrzymało tę wyjątkową statuetkę w kategorii „Przyjazna przestrzeń”. W tym roku również doceniono starania organizatorów EC1 w zakresie jak największej dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. To już kolejne wyróżnienie dla łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1.

– To niezwykle cenny laur, a jego zdobycie było naprawdę trudne – przekonuje Paweł Żuromski, kierownik CNiT EC1, dodając: – Dawna elektrownia to przecież obiekt poprzemysłowy, gdzie kwestie udogodnień i dostępności w ogóle nie były brane pod uwagę. W trakcie rewitalizacji udało nam się zniwelować bariery architektoniczne, zaplanować ekspozycję w taki sposób, aby dostęp do całości atrakcji był możliwie jak najłatwiejszy. Jak widać nasze starania zakończyły się sukcesem.

Jak przekonuje Paweł Żuromski, Centrum Nauki i Techniki EC1, mieszczące się w zrewitalizowanej elektrowni łódzkiej, od początku było projektowane z myślą o maksymalnie możliwej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Było to duże wyzwanie ze względu na wcześniejsze przeznaczenie budynku i okres jego powstania, w którym dbałość o osoby tego typu była minimalna. Centrum Nauki i Techniki EC1 posiada kompleksowe rozwiązania komunikacyjne dla osób ze schorzeniami narządów ruchu: prawie w każde miejsce można dotrzeć na wózku lub innym urządzeniu o zbliżonej funkcji, korzystając z wielu szerokich i wygodnych wind. Osoby z niepełnosprawnością narządów wzroku mogą korzystać nie tylko z opisów stworzonych w alfabecie Braille’a, ale także z systemów audiodeskrypcji.

Kolejne inwestycje: budowa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych już na etapie założeń projektowych.

– Zrobimy wszystko, aby wszystkie przestrzenie w EC1 Łódź – Miasto Kultury były przyjazne i ciekawe dla niepełnosprawnych, którzy zawsze są u nas mile widzianymi gośćmi – zapewnia kierownik CNiT EC1.

Pierwsza nagroda trafiła również do Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi.

– Jesteśmy bardzo dumni, że doceniono pracę naszego szpitala w dziedzinie usprawniania pacjentów, ich rehabilitacji – mówi Konrad Łukaszewski, dyrektor MCM im. Jonschera, dodając: – Wysoka kapituła konkursu zauważyła też, że aż 10 procent naszych pracowników, czyli lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów to osoby niepełnosprawne. Stworzyliśmy dla nich takie warunki, które pozwalają im w pełni realizować się w pracy, nawet przy niepełnej sprawności.

Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi podkreślił, że do Łodzi trafiło aż siedem nagród. – Pracujemy, by Łódź była coraz bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie nowe inwestycje, chociażby drogowe, są konsultowane z naszym Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych. Ostatnio przystąpiliśmy do instalowania tzw. TOTUPOINTÓW, które pomogą osobom niewidzącym w dotarciu i poruszaniu się po łódzkich urzędach. Weszliśmy do sieci tzw. niepełnosprawnika, który pomaga osobie niepełnosprawnej zaplanować podróż czy wizytę w wybranej instytucji. W ciągu miesiąca pojawi się karta też ze zniżkami dla osób z niepełnosprawnych – wylicza radny.

W XIII Edycji Lodołamaczy wręczono następujące statuetki:

Za zajęcie 1 miejsca

Zatrudnienie Chronione – ZAZ TPN Łódź

Otwarty Rynek Pracy – Fundacja CELESTE (prowadzona przez TPN)

Instytucja – Centrum Medyczne Jonschera

Przyjazna przestrzeń – Nowe Centrum Łodzi, EC1

Za zajęcie 3 miejsca:

Zdrowa Firma – Infosys

Wyróżnienie i lodołamacz specjalny:

Krzysztof Cwynar

Izabela Warzecha

Autor: Redakcja

źródło: https://www.tulodz.com



Facebook
LinkedIn
Skip to content