Michałkiewicz: nie chcemy zaskoczyć niepełnosprawnych zmianami w prawie

Michałkiewicz: nie chcemy zaskoczyć niepełnosprawnych zmianami w prawie

Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnościami czuły się bezpieczne i wiedziały o wszystkich zmianach, które zamierzamy wprowadzić w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – zapewnił we wtorek (23 maja) wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Michałkiewicz wziął udział w II Konkresie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, który się odbył we wtorek w Sejmie.

Pomysły na system pomocy

– Chciałbym zapewnić wszystkie osoby niepełnosprawne, że ministerstwo nie zamierza szybko napisać nowej ustawy (o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych), zaskoczyć środowisko swoimi pomysłami. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne czuły się bezpiecznie i na pewno, żeby o wszystkich zmianach, które wprowadzamy, wiedziały – powiedział Michałkiewicz.

Zaznaczył, że osoby z niepełnosprawnościami mają „takie same prawa jak wszyscy inni obywatele naszego kraju”. – Problemem jest tylko ułatwienie im korzystania z tych praw. Wtedy świat osób niepełnosprawnych będzie bardziej przyjazny – stwierdził wiceminister.

Według Michałkiewicza, należy się też przyjrzeć systemowi pomocy niesamodzielnym osobom. – Mamy społeczeństwo, które ma coraz więcej seniorów. Wydłuża nam się okres życia i coraz więcej w naszym społeczeństwie mamy 90-latków, 100-latków, osób ze schorzeniami wieku podeszłego. Warto się zastanowić, czy już nie tylko osoby niepełnosprawne cierpią z powodu niesamodzielności. Często ta niesamodzielność związana jest z wiekiem, a nie z niepełnosprawnością – stwierdził.

Zwrócił uwagę, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwiększył środki na aktywizację zawodową tej grupy. – Podejmujemy różnego działania, aby nie tylko zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale także zwiększyć liczbę miejsc pracy. Żeby były jak najlepsze i jak najbardziej stabilne. (…) Możemy się pochwalić, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł o 1,2 proc. w stosunku do 2015 r. – powiedział.

Czytaj cały artykuł

Autor: PAP

Źródło: pap.pl



Facebook
LinkedIn
Skip to content