Dłuższy czas pracy niepełnosprawnych – komentarz Moniki Tykarskiej Wiceprezes POPON dla Polskiej Agencji Radiowej

Dłuższy czas pracy niepełnosprawnych – komentarz Moniki Tykarskiej Wiceprezes POPON dla Polskiej Agencji Radiowej

Od nowego roku niepełnosprawni z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy pracują nie siedem, a osiem godzin dziennie. Jak zaznaczyła wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Monika Tykarska, ośmiogodzinnego czasu pracy domagali się sami niepełnosprawni.
Twierdzili, że dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć pracę.

Ekspert POPON Elżbieta Sadło wyjaśnia, że w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna nie może pracować 8 godzin, zaświadczenie od lekarza jest niezbędne.

Od nowego roku obniżone zostało też dofinansowanie pensji osób niepełnosprawnych. Wzrosły za to dopłaty do pensji osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. I tak pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej otrzyma za osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności dofinansowanie w wysokości 170 procent najniższego wynagrodzenia. Kwota dofinansowania zwiększy się o 40 procent najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niewidomych, a także osób, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe czy zaburzenia rozwojowe, a także epilepsję.

Źródło: Polska Agencja RadiowaFacebook
LinkedIn
Skip to content