Firmy rezygnują z utrzymywania pracy chronionej

Firmy rezygnują z utrzymywania pracy chronionej

Firmy rezygnują z utrzymywania pracy chronionej, a więc również zatrudniania dużej ilości osób niepełnosprawnych. Korzyści z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych po 1 stycznia 2011 r. zostały bardzo ograniczone. Pozostały obowiązki. Konsekwencje ponoszą niepełnosprawni, którym nie trzeba na tzw. otwartym rynku pracy zapewniać opieki medycznej, starać się w Państwowej Inspekcji Pracy o osobną decyzję na przystosowanie stanowiska pracy czy rehabilitować.
Pracodawcy po wejściu w życie nowej ustawy nie mogą liczyć na wiele dotychczasowych możliwości np. na zwolnienia podatkowe. Wielu z nich nie jest w stanie osiągnąć wygórowanego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a w perspektywie dwóch lat czeka ich także zmniejszenie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Na czym polegają obowiązki prowadzącego zakład chroniony? Taka firma powinna utrzymywać zatrudnienie odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych (czyli utrzymywać wskaźnik zatrudnienia). Musi zapewniać doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne, przystosować stanowisko pracy i pomieszczenia. Ustawa zobowiązuje ją również do prowadzenia tzw. funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz ewidencjonowania środków na tym funduszu wraz z utrzymaniem wydzielonego rachunku bankowego. Musi także przekazywać odpowiednie sprawozdania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Urzędów Wojewódzkich.

Duża ilość obowiązków zniechęca pracodawców do prowadzenia zakładów chronionych. Dlatego, jak obserwujemy, coraz częściej podejmują oni decyzje o rezygnacji z prowadzenia zakładu chronionego i przechodzą na tzw. otwarty rynek pracy– komentuje Mateusz Brząkowski.

Brak korzyści, to brak motywacji do kontynuowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Konsekwencje poniosą osoby niepełnosprawne, które jak można się spodziewać będą miały jeszcze większy problem ze znalezieniem pracy.



Facebook
LinkedIn
Skip to content