Gazeta wyborcza.”Lodołamacze” nagrodzeni za pomoc niepełnosprawnym

Gazeta wyborcza.”Lodołamacze” nagrodzeni za pomoc niepełnosprawnym

Podczas regionalnej gali konkursu statuetki otrzymało kilkanaście firm. Z Poznania wyróżniono starostwo powiatowe.

„Lodołamacze” to konkurs dla firm, przedsiębiorców i osób prywatnych, które szczególnie angażują się w rozwiązywanie problemów niepełnosprawnych, tworząc dla nich miejsca pracy. W tym roku odbywa się jego siódma edycja.

Podczas poznańskiej uroczystości nagrody odebrało kilkanaście firm. Zwycięzcy wezmą udział w uroczystej gali w Warszawie, podczas której jurorzy wybiorą krajowych zwycięzców „Lodołamaczy”.

W kategorii Zakład pracy chronionej główną nagrodę otrzymał hotel Gracja Józef z Gorzowa Wielkopolskiego (regionalny etap obejmuje województwa wielkopolskie i lubuskie). Za to, że integruje niepełnosprawnych pracowników, każdy z nich ma odpowiednio przystosowane stanowisko pracy. Ponadto firma działa charytatywnie: wspiera dom dziecka, hospicjum, towarzystwo „Amazonek”, fundacje działające na rzecz dzieci niepełnosprawnych. A zawodnicy Gorzowskiego Związku Sportu niewidomych „Start” nieodpłatnie korzystali z kompleksu rekreacyjnego hotelu, przygotowując się do paraolimpiady.

Z kolei w kategorii „Otwarty rynek pracy” zwyciężyła firma Rosmosis-Wawrzyniak z Perzyc pod Krotoszynem, która zatrudnia 80 niepełnosprawnych.

Statuetkę Lodołamacza Specjalnego otrzymała natomiast w tym roku Barbara Wrzesińska, prezes stowarzyszenia Kaliskiego Klubu „Amazonki”, która pomaga osobom niepełnosprawnym od kilkunastu lat. Skutecznie poszukuje sponsorów, dzięki czemu klub ma dobrze wyposażoną salę rehabilitacyjną dla kobiet po mastektomii. Ponadto Wrzesińska jest organizatorką wielu akcji społecznych, ukierunkowanych na walkę z rakiem piersi. Była inicjatorką utworzenia w Kaliszu Oddziału Onkologicznego z pracowniami Radioterapii i Chemioterapii, który zacznie działać w 2014 r.

Tytuł Super Lodołamacza został w tym roku przyznany Starostwu Powiatowemu w Poznaniu. W ciągu ostatnich lat urząd zlikwidował bariery architektoniczne we wszystkich swoich budynkach. Stara się też usprawnić pracę urzędu tak, by niepełnosprawny mógł załatwić wszystkie sprawy podczas jednej wizyty. Jurorzy wyróżnili starostwo również za zbudowanie pierwszego w Europie Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach oraz inne programy podnoszące szanse niepełnosprawnych na rynku pracy.

Źródło: Gazeta Wyborcza



Facebook
LinkedIn
Skip to content