14 wrz Kiedy będzie można uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń w części pokrytej ze środków publicznych W Dzienniku Gazecie Prawnej pisze Mateusz Brzakowski doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o rehabilitacji), zakład aktywności zawodowej (ZAZ) jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką, o której utworzenie mogą ubiegać się: gmina, powiat, fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, jeśli jej statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
1 października 2012 r. wejdzie w życie nowy przepis art. 26b ust. 8 ustawy o rehabilitacji, dodany ustawą z 28 czerwca 20×2 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jego treścią art. 26b ust. 7 ustawy o rehabilitacji (stanowiącego, że dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych) nie będzie stosować się w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika zostanie pokryte: z przychodów jednostek sektora finansów publicznych pochodzących z prowadzonej przez nie działalności (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz.U. nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), z wpływów ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych (art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych). We wskazanych wyżej przypadkach zakład aktywności zawodowej (w szczególności utworzony przez gminę lub powiat) będzie mógł więc ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych niepełnosprawnych.
Podstawa prawna
Art. 29 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Art. 1 pkt 10 ustawy z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 986).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Mateusz Brząkowski