Lodołamacz Mazowiecki „Gospoda Jaskółeczka” nominowany do nagrody Przedsiębiorstwo Społeczne 2011

Lodołamacz Mazowiecki „Gospoda Jaskółeczka” nominowany do nagrody Przedsiębiorstwo Społeczne 2011

Gospoda Jaskółeczka, założona przez Stowarzyszenie „Wzajemna pomoc” skupiające chorych na schizofrenię i ich rodziny, jako jedyna placówka na Mazowszu ma szansę zdobyć tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2011.
W konkursie, którego finał odbędzie się już 18 listopada w Warszawie, udział biorą organizacje przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu. Jaskółeczka zatrudnia osoby chorujące psychicznie i po kryzysach psychicznych. Dzięki pracy mają możliwość rehabilitacji, rozwoju i wyjścia z domu, dzięki czemu ich powrót do zdrowia i do funkcjonowania w społeczeństwie jest znacznie szybszy. Gospoda została założona na wzór i przy wsparciu stowarzyszenia, które w Krakowie prowadzi hotel i restaurację „U Pana Cogito” – zatrudnione są tam osoby borykające się z podobnymi problemami.

Gospoda Jaskółeczka mieści się na Michałowie, ale na smaczne domowe posiłki przyjeżdżają tu mieszkańcy z całego Radomia. Na ścianach lokalu wiszą liczne dyplomy i nagrody, jakie zdobywa placówka.

– Ostatnio dostaliśmy nagrodę „Lodołamacze 2011”, to nagroda przyznawana przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Teraz będzie ogłoszenie wyników na Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2011. Zatrudnienie znajdują tu osoby niepełnosprawne, najbardziej narażone na wykluczenie społeczne. Te osoby mają u nas wpływ na podejmowanie decyzji, pracują zespołowo, zdobywają nowe kwalifikacje, podwyższają te, które już mają. I przede wszystkim mają pewność, że gdy są w szpitalu, to mają do czego wrócić – opowiada Jolanta Gierduszewska, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Społecznego „Gospoda Jaskółeczka”. – Bardzo się cieszą, gdy klienci ich chwalą, takie uznanie społeczne ich pracy jest niezwykle ważne i mobilizujące, daje satysfakcję – dodaje.

Co smacznego serwuje Jaskółeczka – Naszą specjalnością są pierogi , ale podajemy różne rzeczy, np. ostatnio powodzeniem cieszy się filet z kurczaka w jabłkach i z ziołami prowansalskimi. Chcemy wprowadzić karkówkę w soku jabłkowym z żurawiną – zachęca. W gospodzie nie ma mikrofali, nie ma odgrzewania, wszystko jest robione na bieżąco.

Jaskółeczka zatrudnia członków Stowarzyszenia „Wzajemna pomoc”. – Warunkiem jest to, by osoby te się leczyły, współpracowały ze swoimi lekarzami. Kilka osób po odejściu od nas znalazło miejsce na otwartym rynku pracy – opowiada Gierduszewska.

W gospodzie można zjeść zupy , drugie dania, sałatki . W menu znalazło się też coś dla łakomczuchów, do wyboru są: szarlotka, kruche ciasteczka oraz sernik z brzoskwiniami. Można także wykupić abonament na posiłki.

Lokal mieści się na Michałowie przy ulicy Królowej Jadwigi 15, czynny jest w poniedziałki od 12 do 17, natomiast od wtorku do niedzieli w godz. 12-20.

Źródło: Gazeta Wyborcza