Lodołamacze – firmy kruszące bariery

Lodołamacze – firmy kruszące bariery

12 kwietnia na Konferencji Prasowej w Polskiej Agencji Prasowej zainaugurowana została Kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest Konkurs dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych Lodołamacze. To już siódma edycja inicjatywy, której organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Patronem wydarzenia jest Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Ambasadorem Konkursu – Zbigniew Zamachowski. W kampanię w poszczególnych regionach jako ambasadorowie zaangażowali się m. in. Stan Borys, Piotr Kupicha z Zespołem Feel, Monika Kuszyńska, Anna Rogowska, Renata Mauer-Różańska, Mietek Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Zespół Lombard.

Konkurs adresowany jest do firm, instytucji, organizacji zatrudniających osoby niepełnosprawne. Nie jest istotny zakres działania, ani wielkość podmiotu. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie formularza zgłoszeniowego do 31 lipca br. W pierwszym Etapie niezależne Kapituły dokonają analizy i wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy przejdą automatycznie do Centralnego Etapu Konkursu, w którym wyłonieni zostaną ogólnopolscy Lodołamacze 2012.

Konkurs Lodołamacze wyróżnia przede wszystkim, to, że nagradza podmioty decydujące się na zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Lodołamacze, to również propozycja dla tych, którzy z problematyką osób niepełnosprawnych w pracy jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że niepełnosprawni są pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy. Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca.

Lodołamacze to pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym – cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Lodołamacze przełamują bariery, które są największe – bariery będące w naszych głowach, o wiele trudniejsze do zlikwidowania od architektonicznych, czy organizacyjnych – mówi Jan Zając prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Laureatów ogólnopolskich poznamy podczas Gali Lodołamaczy, która odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dotychczas w Konkursie udział wzięło 1915 firm, instytucji i organizacji. W ubiegłorocznej edycji Konkursu natomiast 350 firm. Były wśród nich zarówno duże, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, a także instytucje i organizacje. Przykładem może być jeden z ubiegłorocznych zwycięzców – firma Balian, która działa na otwartym rynku pracy i zatrudnia tylko 19 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Szanse na zwycięstwo ma każdy, a podstawowym kryterium są działania prowadzone na rzecz zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Wśród laureatów w ubiegłym roku znaleźli się również: Limatherm Components Sp. z o.o.; Spółdzielnia Inwalidów PRESPO; Jednostka Innowacyjno Wdrożeniowa „JUMPE” Jędryczek; Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o.; Laboratorum Cogito Sp. z o.o; Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy; Urząd Miejski w Kaliszu; Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Więcej informacji na stronie www.lodolamacze.info.pl.
Facebook
LinkedIn
Skip to content