Niedowidzą, niedosłyszą, ale chcą pracować

Niedowidzą, niedosłyszą, ale chcą pracować

Już po raz ósmy odbywa się konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie – Lodołamacze 2013. Mogą w nim brać udział ci właściciele firm, którzy nie boją się zatrudniać osób niepełnosprawnych. Zgłoszenia do konkursu, organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, przyjmowane są do końca lipca.

 

W Polsce żyje przeszło 4,5 mln osób niepełnosprawnych, a ich sytuacja na rynku pracy jest znacznie trudniejsza niż osób sprawnych – podkreśla Anna Skupień, rzeczniczka Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Przeważająca część pracodawców nie jest świadoma korzyści wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych, a część się tego obawia.

 

W ubiegłym roku zaledwie 27,5 proc. osób niepełnosprawnych było aktywnych zawodowo, a wśród pełnosprawnych ten wskaźnik przekroczył 56 proc.

 

Osoby upośledzone fizycznie lub psychicznie dłużej niż zdrowe szukają pracy. Przekonał się o tym 36-letni Mariusz z Łodzi, który cierpi na poważny niedosłuch.

 

Mężczyzna ma wyższe wykształcenie, nie ma żadnych problemów z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, potrafi obsługiwać komputer, urządzenia biurowe. Mimo to przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć pracy.

 

– Mój życiorys robił dobre wrażenie, ale gdy potencjalni pracodawcy orientowali się, że źle słyszę, twierdzili, że nie mają dla mnie miejsca – mówi łodzianin. – Zdaję sobie sprawę z tego, że nie odbiorę telefonu, ale nie jest to chyba najważniejsza umiejętność. Skończyłem ekonomię, kursy księgowości, znam języki obce. Nawet bez używania telefonu mogę być przydatny dla firmy.

 

Po kilku miesiącach poszukiwań stałego zajęcia w różnych firmach, pan Mariusz zgłosił się do stowarzyszenia, które pomaga osobom niepełnosprawnym. Okazało się, że mają wolny etat, a na dodatek nie przeszkadza im to, że pan Marek nie słyszy tak dobrze jak inni. Łodzianin opiekuje się podopiecznymi stowarzyszenia. Pomaga im m.in. w załatwianiu urzędowych spraw, organizuje warsztaty i szkolenia.

 

Większy kłopot ze znalezieniem pracy mają kobiety, które nie są całkowicie zdrowe. Na dodatek, jak wynika z wyliczeń organizacji POPON, ich zarobki są średnio o 17 proc. niższe niż panów.

 

Pracodawcy mogą również wziąć udział wprojekcie „TAK-pełnosprawni”, który organizuje Grupa Job, spółka należąca do Upright Group. Grupa Job prowadzi obecnie badanie, które ma pomóc pracodawcom zaangażować się na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

Zaczyna się od wypełnienia kwestionariusza na stronie www.takpelnosprawni.pl. Udział w ankiecie może być anonimowy. Pracodawcy otrzymają następnie propozycje konkretnych działań, które mogliby prowadzić w swoich firmach.

 

Autor: Alicja Zboińska
Źródło: Polska Dziennik Łódzki