Niepełnosprawny straci pracę ? Pyta Rzeczpospolita

Niepełnosprawny straci pracę ? Pyta Rzeczpospolita

Gdyby nie opieszałość resortu pracy, niepełnosprawni nie byliby zagrożeni masowymi zwolnieniami – uważa część polityków PO.

Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych ruszają z akcją wysyłania pism do parlamentarzystów. Tłumaczą, że jeśli w 2014 r. dofinansowanie do zakładów pracy chronionej się zmniejszy, będą musieli zwalniać niepełnosprawnych pracowników. Z szacunków Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że pracę może stracić ponad 100 tys. osób.

Rząd proponuje od przyszłego roku zrównanie dofinansowania dla zakładów pracy chronionej z tym, które dostają wszystkie inne firmy na niepełnosprawnych pracowników. W praktyce te pierwsze stracą ok. 30 proc. dzisiejszych dopłat. – Chcemy namówić polityków, aby przesunęli wejście w życie tych uregulowań do czasu, aż sytuacja na rynku pracy poprawi się, a bezrobocie zacznie spadać. Teraz nie będziemy konkurencyjni – tłumaczy Janusz Magoń, prezes spółdzielni Rena z Rzeszowa.

Jednak szanse na to, że uda im się zmusić rząd do odwrotu, są niewielkie. Te przepisy były odkładane w czasie już od 2008 r. Teraz muszą wejść w życie, bo budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został zmniejszony o ponad 0,4 mld zł.

Politycy po cichu mówią też, że tych środków byłoby więcej, ale resort pracy mocno zaczął dofinansowywać rodziny, podnosząc np. zasiłki rodzinne czy urlopy rodzicielskie. – Żeby dać jednym, trzeba zabrać drugim. A minister pracy ma więcej zapału, żeby walczyć o rodziny – mówi osoba związana z rządem.

Z drugiej strony sytuacja nie byłaby tak zła, gdyby system pomocy niepełnosprawnym zbudowano inaczej. – Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 6 proc. niepełnosprawnych, muszą płacić kary. A ponieważ zatrudnienie osób niepełnosprawnych rośnie, to do funduszu wpływa mniej. I jest ich coraz mniej na dotacje – tłumaczy senator PO Mieczysław Augustyn.

Problemem jest także nieszczelny system, np. pracownicy zmieniają bez problemu rodzaj niepełnosprawności na taki, który gwarantuje wyższą dotację. Sytuacja byłaby lepsza, gdyby system PFRON, tak jak już to jest zapowiadane od wielu lat, został wreszcie zreformowany. – Nie będę temu zaprzeczał – mówi Augustyn.

Ministerstwo Pracy zapowiada, że reforma planowana jest na 2014 r., kiedy pojawi się nowe rozporządzenie dotyczące pomocy publicznej dla firm. – Dopiero na tej podstawie będziemy opracowywać nowe zasady funkcjonowania PFRON – mówi Alina Wójtowicz-Pomierna z Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych.

Resort nie martwi się o masowe zwolnienia niepełnosprawnych. – Za każdym razem, kiedy zmieniamy system dopłat, przedsiębiorcy tak samo protestują, ale nikogo nie zwalniają – podsumowuje Wójtowicz-Pomierna.

Autor: Joanna Ćwiek

Źródło: Rzeczpospolita