Nowiny. Nie wstydzimy się schorowanych

Nowiny. Nie wstydzimy się schorowanych

Pytania do…

Adama Hadława z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

POPON już po raz dziesiąty zorganizowała konkurs Lodołamacze. Jak w ciągu tej dekady zmieniła się sytuacja osób niepełnosprawnych na regionalnym rynku pracy?

Liczba miejsc pracy, także dla osób niepełnosprawnych, zależy przede wszystkim od sytuacji gospodarczej. Celem konkursu nie jest tworzenie miejsc pracy, ale przekonywanie do tego pracodawców, W ciągu ostatnich lat dużo w tym względzie zmieniło się na lepsze, np. w sferze publicznej. Niezatrudnianie w jakimś urzędzie osób niepełnosprawnych jest dziś powodem do wstydu,

A jak wygląda sytuacja na otwartym rynku pracy?

W przypadku otwartego rynku pracy widać, że osoby niepełnosprawne częściej niż kiedyś same organizują swoje miejsca pracy, np. tworząc, przy wsparciu samorządu, spółdzielnie socjalne. Konkurs pokazuje takie przykłady, by inspirować innych. Może pomyślą: „inni mogli, to ja też spróbuję”. Na Podkarpaciu możemy pochwalić się także dużą, w skali kraju, liczbą zakładów aktywności zawodowej. To miejsca zatrudniające osoby ze szczególnymi schorzeniami, borykające się z najcięższymi rodzajami niepełnosprawności, które jednak wciąż pozwalają na pracę.

Autor: Ewa Kurzyńska

Źródło: Nowiny



Facebook
LinkedIn
Skip to content