O tym zapominają pracodawcy: wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych dopiero za rok

O tym zapominają pracodawcy: wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych dopiero za rok

Pracodawcy zapominają, że 8-godzinny dzień pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie obowiązywał dopiero od stycznia 2012 roku.
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, która weszła w życie 1 stycznia 2011 roku zakłada, iż jeszcze przez rok czas pracy osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie będzie mógł przekroczyć 7 godzin i 35 godzin tygodniowo. Po tym okresie skrócony czas pracy nie będzie dotyczył żadnej grupy niepełnosprawnych „z automatu” – mówi Mateusz Brząkowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Czy będzie jakaś możliwość skrócenia czasu pracy? Pracodawcy muszą brać pod uwagę, że lekarz kierując się stanem zdrowia osoby niepełnosprawnej ze stopniem umiarkowanym i znacznym może wydać zaświadczenie o konieczności skrócenia czasu pracy do 7 godzin i 35 godzin tygodniowo. Taką skróconą normę czasu pracy brać się będzie pod uwagę od dnia dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia.

Bywa niestety, że pracodawcy i pracujące osoby niepełnosprawne są zdezorientowani. Trafia do nas wiele pytań w tej sprawie. Obie strony z pewnością muszą się przygotować: osoby niepełnosprawne powinny zdać sobie sprawę, że bez odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego będą pracować godzinę dłużej, a pracodawcy zwrócić uwagę na ewentualne podziały wśród załogi i zapewne początkowe trudności z dostosowaniem się do tej zmiany – komentuje Mateusz Brząkowski.

Pozostałe uprawnienia osób niepełnosprawnych nie ulegają zmianie.



Facebook
LinkedIn
Skip to content