PAP: Niepełnosprawni na rynku pracy

PAP: Niepełnosprawni na rynku pracy

Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundacja Łódź Akademicka po raz trzeci zorganizowały konferencję pt. „Niepełnosprawni na rynku pracy”. Spotkanie odbyło się na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a tematem przewodnim tegorocznych dyskusji była rehabilitacja oraz możliwości powrotu na rynek pracy osób z niepełnosprawnościami. Konferencji towarzyszyła również Giełda Pracy zorganizowana przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zarówno utrzymanie aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością, jak i powrót na rynek pracy osób z nabytą niepełnosprawnością jest zależny od wczesnej skutecznej kompleksowej rehabilitacji – mówi prof. Jolanta Kujawa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

„Jedną z przyczyn niezadawalającej aktywności ekonomicznej osób z niepełnosprawnościami jest obawa o utrzymanie zatrudnienia. Wsparcia potrzebują zarówno pracownicy z jak i pracodawcy” – dodaje Pani prof. Jolanta Kujawa

W trzeciej edycji konferencji udział wzięło ponad 200 gości oraz kilkunastu partnerów. Głównym celem konferencji było umożliwienie osobom niepełnosprawnym bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, dzięki czemu wzrosła ich szansa na znalezienie odpowiedniej pracy, praktyki czy stażu. W trakcie tegorocznej edycji zorganizowano Strefę Doradztwa Zawodowego, na którym można było przygotować swoje CV oraz przeprowadzić symulacje rozmowy kwalifikacyjnej o pracę.

Wykład motywacyjny, otwierający konferencję poprowadziła pani Monika Kuszyńska, piosenkarka i autorka książki pt. „Drugie życie”, znana publicznie z występów w zespole Varius Manx czy Festiwalu Eurowizji w 2015 r. gdzie reprezentowała Polskę. Tegoroczna edycja była również okazją m.in. do pierwszego spotkania Pełnomocników Uczelni Wyższych ds. Osób z Niepełnosprawnościami, odpowiedzialnych za wskazaną tematykę na uczelniach. Dzięki tej inicjatywie podjęto dyskusję w zakresie bieżących tematów legislacyjnych, w szczególności w kwestii dotacji dla osób niepełnosprawnych przekazywanych na uczelnie wyższe.

Trzecia edycja pozwoliła na przeprowadzenie owocnej dyskusji osób niepełnosprawnych z pracodawcami, władzami uczelni wyższych, władzami lokalnych samorządów i instytucji odpowiadających za politykę społeczną naszego regionu, jak i całego kraju.

Źródło informacji: Fundacja Łódź Akademicka

Źródło: http://centrumprasowe.pap.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content