PO i PSL uderzają w niepełnosprawnych

PO i PSL uderzają w niepełnosprawnych

Po zmianach nie mamy szans”, „To typowa egzekucja”, „Chcą oszczędzić na niepełnosprawnych” – tak komentowali planowane zmiany w systemie dofinansowania dla osób niepełnosprawnych uczestnicy konferencji „Niepełnosprawni na rynku pracy”, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim. Oprócz pracodawców i niepełnosprawnych pracowników, wzięli w niej udział również podkarpaccy parlamentarzyści, wśród których zabrakło jednak reprezentantów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zaczęło się dość nerwowo, bo na konferencję w małej salce przyszło prawie 100 osób, czyli dwa razy więcej, niż planowali organizatorzy: UM i Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Miejsc siedzących zabrakło nawet dla niektórych posłów i senatorów.

Główną częścią konferencji była prezentacja konsekwencji, jakie przyniosą oszczędności rządu na pracownikach niepełnosprawnych. – Dofinansowanie zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, ale problem dotyczy w głównej mierze pracowników ze średnim stopniem, dla których proponowane dofinansowanie jest obniżone aż o 540 zł, czyli ponad 30 proc. – tłumaczył oburzenie rządową propozycją Adam Hadław, dyrektor do spraw problematyki pracodawców POPON. – Takiego. obniżenia, bez żadnych okresów przejściowych, pracodawcy nie wytrzymają, bo zawierali kontrakty i kalkulowali ceny w innych warunkach ekonomicznych. I muszą podjąć decyzję – albo robić coś ze stratą, albo zwalniać ludzi – dodał.

Obecnie kwota dofinansowania dla zakładów pracy chronionej do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, której płaca wynosi brutto 1680 zł, to 1500 zł. W nowym projekcie rządowym będzie to 960 zł, a więc aż o 540 zł mniej.

– Obecne przepisy funkcjonują od 1997 roku, a dofinansowania są od 2004 roku. One zawsze się zmieniały, ale nigdy nie były tak drastyczne i w tym jest problem, dlatego jesteśmy przeciwnikami tej zmiany – mówi Hadław. Jak wyliczył POPON, w 2014 roku rząd Tuska chce przyznać- Problem dotyczy w głównej mierze pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, dla których proponowane dofinansowanie jest obniżone aż o 540 zł, czyli o ponad 30 proc. – tłumaczył oburzenie rządową propozycją Adam Hadław, dyrektor do spraw problematyki pracodawców Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

 Po zmianach nie mamy szans, bo miesięcznie stracimy 40 tys. zł. To typowa egzekucja, która pozbawi nas miejsc pracy– oburzał się prezes Spółdzielni Inwalidów „Zrywpol” ze Stalowej Woli, która już od 60 lat zatrudnia około 200 osób niepełnosprawnych. Inni pracodawcy również nie pozostawili złudzeń: „Konsekwencje będą dramatyczne”, „umowy zostaną zerwane”, „to będzie chaos dla całej gospodarki” – przestrzegają rząd.

Obecni na konferencji parlamentarzyści PiS (Stanisław Ożóg, Andrzej Szlachta, Kazimierz Moskal, Zbigniew Chmielowiec, Zdzisław Pupa, Alicja Zając), a także Kazimierz Ziobro (SP), Tomasz Kamiński (SLD) i Dariusz Dziadzio (Inicjatywa Dialogu) zadeklarowali sprzeciw wobec rządowego projektu. Ożóg obalił mit, jakoby zmiany wymuszała na nas Unia Europejska: – Obecne przepisy nie są sprzeczne z prawodawstwem unijnym. Ożóg oskarżył też rząd o złamanie konstytucji przy procedowaniu budżetu. – Ustawy około-budżetowe, w tym ta dotycząca dofinansowania miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, powinny być złożone przed zgłoszeniem projektu budżetu do laski marszałkowskiej, a dzieje się odwrotnie – tłumaczył.

Nie zjawił się natomiast ani jeden z podkarpackich posłów reprezentujących rządzącą koalicję PO-PSL (Renata Butryn, Tomasz Kulesza, Mirosław Pluta, Zbigniew Rynasiewicz, Marek Rząsa, Krystyna Skowrońska, Piotr Tomański, Jan Bury, Mieczysław Kasprzak), co stanowi chyba najlepszy dowód na „argumenty”, jakimi w tej dyskusji dysponuje rząd.

Konferencja w UM zakończyła się jednogłośnym przyjęciem oficjalnego stanowiska pracodawców, w którym sprzeciwiają się rządowemu projektowi, a nawet okresowi przejściowemu. Sprowadza się ona do jednoznacznego wniosku – nie można oszczędzać na niepełnosprawnych.

Autor: Arkadiusz Rogowski

Źródło: Super Nowości

Zobacz relację wideo z konferencji na portalu www.supernowosci24.pl

 Facebook
LinkedIn
Skip to content