Podatek od sprzedaży detalicznej uderzy w osoby z niepełnosprawnością?

Podatek od sprzedaży detalicznej uderzy w osoby z niepełnosprawnością?

Konsultowany obecnie projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej dotknie prawdopodobnie także branże i usługi związane z niepełnosprawnością. Protestuje m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Rząd proponuje, by podatkiem od sprzedaży detalicznej objąć także sieci franczyzowe (osobne sklepy działające pod jedną marką), zrzeszające niezależnych polskich przedsiębiorców. W praktyce sprowadziłoby się to do tego, że mały sklep, który nie osiąga najniższego progu i ma przychody niższe niż 18 mln zł rocznie, musiałby płacić podatek tylko za przynależność do sieci franczyzowej. Dodatkowo obciążenie podatkowe miałoby być naliczane w najwyższych stawkach, bo od sumy przychodów wszystkich uczestników danej grupy przedsiębiorców działających wspólnie pod jednym logo.

 Ustawa przewiduje sumowanie obrotów wszystkich sklepów w sieci, co powoduje, że sieć Lewiatan, składająca się z małych sklepów, będzie płacić podatek w najwyższym wymiarze – 1,3 proc. To oznacza, że nasz średni sklep, który ma obroty 220 tys. zł musiałby zapłacić 35 tys. zł podatku – mówi Wojciech Kruszewski, prezes polskiej sieci handlowej Lewiatan.

Wzrosną ceny w aptekach?

Małe sklepy, które musiałyby zacząć działać w pojedynkę na rynku dużych sieci i marketów z dużym kapitałem, byłyby więc zagrożone upadkiem.

 To dla nas poważny problem, bo wiele tych firm zatrudnia osoby niepełnosprawne – mówi Adam Hadław z POPON. – Poza tym zupełnie nietrafionym pomysłem jest opodatkowanie aptek. Osoby starsze i niepełnosprawne bardzo często kupują leki właśnie w weekendy. Wynika to w głównej mierze po prostu z ich stanu zdrowia.

– Taka ustawa zahamowałaby dopiero co zaczętą konsolidację polskich niedużych firm i uderzyłaby w naszych członków – dodaje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, a także prezes polskiej sieci aptek Ziko Apteka.

Podatek od sprzedaży detalicznej dotyczyłby bowiem także aptek.

Pragniemy także zwrócić uwagę na problem podatku od sprzedaży detalicznej w placówkach o szczególnym znaczeniu dla konsumentów, jakimi są apteki – pisze w swoim oficjalnym stanowisku szef POPON. – Pacjenci, a w szczególności osoby starsze i niepełnosprawne, bardzo często dokonują zakupów leków oraz wyrobów i środków medycznych także w soboty i niedziele. Wynika to w głównej mierze z ich stanu zdrowia oraz konieczności zakupu niezbędnych w leczeniu i opiece farmaceutycznej środków medycznych. Proponowana stawka podatku od sprzedaży detalicznej w soboty i niedziele dla aptek ograniczy pacjentom dostępność do leków, gdyż wtedy w większości w soboty i niedziele apteki będą zamknięte.

Na 330 sieci aptekarskich w Polsce tylko pięć skupia powyżej 100 aptek. Reszta zrzesza 5-10 aptek.

„Brak jest logicznych podstaw”

Nowymi przepisami byłyby też zagrożone firmy i sklepy medyczne sprzedające protezy, wózki inwalidzkie, pieluchomajtki. Także płaciłyby podatek od sprzedaży detalicznej. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zwróciła się do ministrów zdrowia i finansów o zwolnienie od podatku sprzedaży wyrobów medycznych, które są finansowane z publicznego budżetu.

– Brak jest logicznych podstaw do różnicowania produktów refundowanych na sprzedawane na receptę i na zlecenie lekarskie – mówił PAP Janusz Szafraniec, prezes Polmed.

Podatkiem nie byłyby bowiem objęte leki refundowane i wyroby medyczne sprzedawane w aptekach na recepty, a te sprzedawane przez sklepy medyczne na zlecenie lekarskie – już tak.

Rząd idzie na ustępstwa

10 lutego br. odbyły się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów konsultacje projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. W ich wyniku ma zmienić się w ustawie definicja franczyzy – podatek ma dotyczyć tylko tych podmiotów, które powiązane kapitałowo tworzą wielką firmę, a nie tych, które działają tylko pod wspólnym szyldem. Opodatkowanie handlu w sobotę ma być takie, jak w ciągu tygodnia. Nie podjęto jeszcze decyzji co do stawki podatku za handel w niedzielę. Ma też być podniesiona kwota zwolniona z opodatkowania.

11 lutego br. przed Sejmem protestowało kilka tysięcy handlowców, nie zgadzających się na proponowane przez rząd regulacje. Nowy projekt ustawy, już po konsultacjach 10 lutego, ma pojawić się po Radzie Dialogu Społecznego 18 lutego br., a potem trafi na obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rząd planuje, że ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wejdzie w życie 1 kwietnia lub 1 maja 2016 r.

Autor: Beata Rędziak

Źródło: www.niepelnosprawni.plFacebook
LinkedIn
Skip to content