Polskie Radio: Niepełnosprawni na rynku pracy, czyli satysfakcja i łzy wzruszenia

Polskie Radio: Niepełnosprawni na rynku pracy, czyli satysfakcja i łzy wzruszenia

Nabieramy pewności siebie, poznajemy nowych ludzi i czujemy się potrzebni – niepełnosprawni jednym tchem wymieniają szereg pozytywnych stron zatrudnienia. Znalezienie pracy jest zawsze trudnym zadaniem, ale w niektórych przypadkach pozwala na nowo uwierzyć w siebie i wywołuje łzy wzruszenia.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przygotowuje zarówno pracodawców, jak i pracowników do lepszej integracji w kwestii rozwoju zawodowego. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą, uniemożliwiającą rozwój kariery, choć brak informacji utrudnia ich położenie na rynku pracy. Dużą przeszkodą są m.in. brak stosownego wykształcenia czy krzywdzące stereotypy.

 Problemem jest to, by przygotować szkolnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych zgodne z potrzebami rynku pracy, bo jeśli szkolimy te osoby tylko po to, by miały dyplom, to robimy to źle, zarówno w stosunku do osób niepełnosprawnych, jak i pracodawców. Przebranżowienie jest problemem, a można go przecież rozwiązać – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Goście mówią o osobach, które mają epilepsj lub padaczkę i których pracodawcy unikają jak ognia. W programie opowiadamy też o Lodołamaczach – konkursie dla pracodawców wrażliwych społecznie.

Tytuł audycji: Czas niezwykły

Autor: Elżbieta Korczyńska

Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski

Goście: Monika Tykarska (wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych), Jan Zając (prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych)

Źródło: polskieradio.pl



Facebook
LinkedIn
Skip to content