POPON zaprasza: Andrzejkowe spotkanie integracyjne Wyprawa do wnętrza ziemi 29-30 listopada Hotel na Podzamczu Tarnowskie Góry

POPON zaprasza: Andrzejkowe spotkanie integracyjne Wyprawa do wnętrza ziemi 29-30 listopada Hotel na Podzamczu Tarnowskie Góry

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

serdecznie zaprasza na:

Andrzejkowe spotkanie integracyjne

Wyprawa do wnętrza ziemi

29-30 listopada Hotel na Podzamczu Tarnowskie Góry

 

Podróż do wnętrza ziemi to nie sience-fiction! Zjedziemy w dół do kopalni węgla kamiennego i sprawdzimy w jakich warunkach swoją pracę wykonują górnicy.

Zjedziemy na poziom 320 i przekonamy się jak wygląda rzeczywistość sztygarów. Na miejscu zobaczymy między innymi kombajny górnicze, nowoczesną kolejkę oraz ogromny kontener mogący pomieścić do  300 000 kilogramów urobku. A to tylko wierzchołek góry lodowej!

Jeżeli wolisz, możemy przenieść się na poziom 170 i zobaczyć na własne oczy jak wyglądała kopalnia sto lat temu.

Czy wiesz ile stajni znajdowało się w tym miejscu?

Albo jak wygląda podziemna Kaplica Świętej Barbary?

Ten spacer idealnie oddaje klimat kopalni z XIX wieku.

 

Odwiedź miejsce zmagań człowieka z kamieniem!

 

Kopalnia Guido w Zabrzu jest jedyną w Polsce, która oferuje zejście aż 350 m pod ziemię.

Zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu to nie tylko zjazd szybem i przechadzka po górniczych chodnikach. Przede wszystkim duże wrażenie robi ilość sprawnego sprzętu górniczego, który pokazywany jest turystom. Ale nie chodzi tutaj o „wystawkę złomu”, jak w wielu innych turystycznych kopalniach. O nie! Tu wszystko działa. Turyści mogą przejechać się podwieszaną kolejką. Zobaczyć, jak pracuje górniczy kombajn, którego zadaniem jest drążenie nowych chodników. Kombajn ścianowy do fedrowania węgla, taśmociągi transportowe, lutnie wentylacyjne itp. Przewodnik, co jakiś czas musi meldować pozycje, korzystając z telefonów umieszczonych na obudowach chodników. To wszystko jest sprawne. To ogromny atut tej atrakcji turystycznej.

 

 

Szychta

Chcesz poczuć się jak prawdziwy górnik na szychcie? Jesteś gotów wykonać szereg prac górniczych w mrocznych chodnikach węglowej kopalni? Przed zjazdem otrzymasz pełny ekwipunek i strój sztygarski, a potem ruszysz w najgłębiej położone rejony Kopalni Guido – najniższy punkt trasy znajduje się na głębokości 355 metrów! Trasa wiedzie obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. “Szychta” to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń.

 

 

 

 

 

Mroki Kopalni

Mroki Kopalni to wyprawa w najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. Przewodnik zaprowadzi Cię w rejon poziomu 355 m i ostatniej czynnej ściany wydobywczej, eksploatowanej w drugiej połowie XX wieku. Zobaczysz kopalnię węglową zachowaną w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy. W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki.

 

 

 

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra- Majstersztyk podziemnej inżynierii górniczej

 

Turyści pobierają kaski, wsiadają do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjeżdżają na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość ok 140cm, to pozostałość po działającej do 1913 r. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Zwiedzający poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. By dodatków ożywić atmosferę zwiedzania, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali można usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.

 

Sztolnia czarnego pstrąga -Arcydzieło podziemnej hydrotechniki

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się od jednego z szybów. Znajdują się one w Tarnowskich Górach, na terenie urokliwego „Parku w Reptach i Dolinie Dramy”. Do podziemi turyści dostają się poprzez klatkę schodową. W zależności od szybu do pokonania jest 20 lub 30 m. Po kilku minutach zwiedzający docierają do przystani dla łodzi, by po chwili wyruszyć w niezwykły rejs, wykutym w skale dolomitowej, chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia.

 

 

Przewodnik, niczym wenecki gondolier przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze o historii tarnogórskich podziemi, niezwykłych maszynach parowych, legendarnych gwarkach, a także o skarbniku i czarnych pstrągach. Płynąc obserwujemy ociosy skał, na których widoczne są pionowe rowki, czyli ślady otworów strzałowych. Do budowy obiektu wykorzystywano bowiem proch czarny. Aurę tajemniczości tworzy światło lamp karbidowych zainstalowanych na dziobie każdej łodzi. Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki. W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pływające pstrągi. Wydają się być czarne, stąd też przyjęła się nazwa – Sztolnia Czarnego Pstrąga, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

 

Escape room -Zegar tyka. Znalazłeś już klucz?

Drzwi zostały zamknięte. Od tego momentu masz 60 minut na to, by rozwiązać ukryte w niewielkim pokoju zagadki i przy ich pomocy odnaleźć klucz do wyjścia.

Czas start.

 

Cela Buntowników

Tarnowskie Góry, pierwsza połowa XVI wieku. Niewielkim miasteczkiem górniczym wstrząsają rozruchy na niespotykaną dotąd skalę. Górniczy strajk przyjmuje niespodziewany obrót i fala przemocy rozlewa się po mieście. Za udział w buncie trafiasz do mrocznej więziennej celi w budynku Urzędu Górniczego. Ty i Twoi kompani macie godzinę na ucieczkę. Rozwiązujcie zagadki, by ocalić skórę nim panowie srebrnego miasta wymierzą Wam sprawiedliwość.

 

Fabryka Szpiegów

Tarnowskie Góry, koniec XVIII w. Po latach recesji górnictwo łapie drugi oddech. Na drodze rozwoju staje jednak woda, która wdziera się do podziemnych wyrobisk. Tylko maszyna parowa może temu zaradzić. Ale jak ją zdobyć? Brytyjczycy korzystają z tej technologii od dawna, dlatego musisz wcielić się w rolę szpiega przemysłowego i przedostać do zakładu słynnych angielskich wynalazców. Przekupując jednego z pracowników dostajesz się do środka. Masz godzinę, aby wykraść plany maszyny i ją uruchomić. Po powrocie do kraju czekają cię sława i bogactwo.

 

Kolacja i zabawa przy muzyce w Hotelu na Podzamczu, który wchodzi w skład zabytkowego Kompleksu Zamkowego w Starych Tarnowicach- dzielnicy Tarnowskich Gór.

 

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania renesansowego Zamku w naszym kompleksie. Można w nim podziwiać olśniewający dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie umeblowanych sal, w których znajdują się między innymi renesansowe szafy, barokowe sekretery, czy też secesyjne sypialnie. W Zamku znajduje się również część muzealna poświęcona rzemiosłu dawnemu oraz biblioteka, która posiada ciekawy i unikatowy księgozbiór.

 

 

 

 

Zapraszamy na uroczystą kolację w hotelowej restauracji połączoną z zabawą przy muzyce- Gospodzie u Wrochema

 

 

 

Pamiętaj, nie zawiedź, na Ciebie czekamy!

 

Kontakt w sprawie spotkania:

Anna Węgrzynowicz

rzecznik@popon.pl

tel.: 508-113-203



Facebook
LinkedIn
Skip to content