Pracodawcy osób niepełnosprawnych – konieczne uproszczenie prawa

Pracodawcy osób niepełnosprawnych – konieczne uproszczenie prawa

Obniżenie kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz zmiana obecnego sytemu sankcji za uchybienia proceduralne – tego domagają się od rządu pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Podczas II Kongresu Pracodawców Osób Niepełnosprawnych uczestnicy mówili o konieczności uproszczenia prawa.

Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając powiedział, że obecnie przepisy nie sprzyjają zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnościami. Jak wyjaśnia, pracodawcy boją się zatrudniać takich pracowników, bo obawiają się skomplikowanego systemu rozliczeń, w którym nawet niewielkie pomyłki i uchybienia skutkują bardzo poważnymi sankcjami za źle rozliczoną pomoc publiczną. „Jasne przyjazne prawo to jest podstawa do dobrego funkcjonowania tego systemu” – mówił szef Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Robert Kwiatkowski przyznał, że zmiany są konieczne, ponieważ faktycznie otoczenie prawne jest nieprzyjazne dla pracodawców, zwłaszcza w postępowaniach, które są niestandardowe. Jak powiedział – przepisy zmieniały się wielokrotnie, ale sankcje w nich pozostały. Dodał, że jest optymistą, ponieważ obecnie jest czas przełomu i nowego myślenia o systemie wsparcia.

Czytaj cały artykuł

Autor: IAR

Źródło: biznes.onet.plFacebook
LinkedIn
Skip to content