Protest w sprawie rozporządzenia Komisji Europejskiej trwa

Protest w sprawie rozporządzenia Komisji Europejskiej trwa

Jeszcze przez tydzień można składać protesty dotyczące projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego pomocy publicznej.

Jesteśmy mile zaskoczeni odzewem pracodawców oraz osób niepełnosprawnych. Liczymy ciągle na ich aktywność i zachęcamy do niej. To jest być, albo nie być dla co najmniej 240 tysięcy miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i 1,5 tys. firm – mówi Jan Zając Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Część listów przesyłanych do Komisji Europejskiej oraz do UOKiK trafia również do wiadomości Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pani Dorota z Warszawy pisze m.in.:

Podjęłam pracę, bo nie da się przeżyć za rentę 610 zł miesięcznie. Mój stan zdrowia pogarsza się z roku na rok. Czy teraz Komisja Europejska uzdrowi mnie i powie: pani nic nie jest (…). Pracodawca ze Skarżyska-Kamienna pisze natomiast: Osoby niepełnosprawne to lojalni pracownicy. Bardzo chciałbym, aby nadal pracowali w mojej firmie. Jednak zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie tylko ze względu na ich niższą wydajność, ale także ze wzglądu na dodatkowe uprawnienia pracownicze. (…) Byłem konkurencyjny, a po zmianach zostanę bankrutem.

Projekt nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej spowoduje drastyczne zmniejszenie dofinansowań do wynagrodzeń dla niepełnosprawnych pracowników. Zakłada bowiem przeznaczenie na ten cel zaledwie 150 mln zł, gdy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych taką kwotę na dofinansowania przekazuje w trzy tygodnie. Nowe limity to m.in.: likwidacja programu dofinansowań do wynagrodzeń, zwolnienia z pracy około 240 tys. osób niepełnosprawnych, likwidacja 1,5 tys. firm, zagrożenie dla zakładów aktywności zawodowej, ograniczenie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rozporządzenie będzie miało również wpływ na pomoc regionalną, szkoleniową, czy pomoc na ochronę środowiska.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych apeluje o wysyłanie protestów i uwag do projektu rozporządzenia w proponowanym kształcie. Wzory pism można pobrać ze strony POPON.

Więcej informacji:

Unia ogranicza limit pomocy publicznej i zwalnia niepełnosprawnych

oraz

Działania POPON w sprawie projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych (GBER)

Kontakt:

Anna Skupień
Rzecznik Prasowy
kom.502 198 977
e-mail: rzecznik@popon.pl
www.popon.plwww.lodolamacze.info.pl



Facebook
LinkedIn
Skip to content