Sopot.pl: Sopot z Super Lodołamaczem!

Sopot.pl: Sopot z Super Lodołamaczem!

Podczas Gali Regionalnej XIII Edycji Konkursu Lodołamacze 2018, która odbyła się 10 września 2018 r. w Bydgoszczy, Gmina Miasta Sopotu została uhonorowana Super Lodołamaczem za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych.

Lodołamacza Specjalnego za działalność na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych otrzymała Renata Birtus, prezes fundacji Nasz Przyjazny Dom, a Roman Wojciechowski, dyrektor MBP w Sopocie, odebrał trzecią nagrodę dla Sopoteki w kategorii Przyjazna Przestrzeń.

Od 13 lat Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, nagradza pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne czy instytucje podejmujące różne inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Podczas Regionalnej Gali XIII Edycji Konkursu Lodołamacze 2018 uhonorowano laureatów z czterech województw (woj. kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) w 8 kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja, Przyjazna Przestrzeń, Zdrowa Firma, Dziennikarz bez barier; kategoria specjalna: Super Lodołamacz, Lodołamacz Specjalny.

– Jesteśmy bardzo dumni z nagród, które otrzymało zarówno miasto Sopot, jak i osoby działające na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, która odebrała statuetkę Super Lodołamacza dla Sopotu. – Przez ostatnie lata dokładaliśmy starań, aby zarówno instytucje miejskie, np. Sopoteka, jak i system wsparcia osób niepełnosprawnych spełniał w coraz większym stopniu potrzeby tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy.

Kapituła konkursu doceniła działania Gminy Miasta Sopotu służące zaspokojeniu potrzeb osób niepełnosprawnych. „Likwiduje bariery architektoniczne, wydaje informator dla osób z niepełnosprawnościami, stwarza możliwość czynnego udziału w życiu kulturalnym, sporcie i rekreacji dla wszystkich mieszkańców, bez względu na ich stan zdrowia czy niepełnosprawność. Dodatkowo przeciwdziałając skutkom bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych zatrudnia w Urzędzie Miasta oraz w jednostkach miejskich osoby niepełnosprawne” – podano w uzasadnieniu nagrody.

Lodołamacz Specjalny 2018 trafił do Renaty Birtus, sopocianki, mamy niepełnosprawnego Wojtka, która od wielu lat aktywnie działa na rzecz włączania osób niepełnosprawnych do społeczeństwa. W latach 2007-2013 kierowała pracą stowarzyszenia Łódź ratunkowa. Pod jej kierownictwem stowarzyszenie zrealizowało wiele ciekawych projektów, m.in. Klub wsparcia Niwa. Od 2013 r. pani Renata jest prezesem, inicjatorką i współzałożycielką fundacji Nasz Przyjazny Dom, której celem jest stworzenie domu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W powstającym już domu, oprócz opieki, będą prowadzone działania przygotowujące te osoby do pracy w firmach ekonomii społecznej.

III miejsce i brązowy medal w kategorii Przyjazna Przestrzeń przypadło galerii kultury multimedialnej w Sopocie – Sopotece. Sopoteka jest największą i najnowocześniejszą filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Działa od grudnia 2015 r. Dostęp do Sopoteki, usytuowanej w Sopot Centrum, gwarantują windy i schody ruchome. W samej placówce brak jakichkolwiek progów ograniczających możliwość ruchu. Sopoteka gwarantuje wolny dostęp do regałów i urządzeń elektronicznych oraz zapewnia fachową obsługę wszystkim swoim użytkownikom.

Przypomnijmy, że rok temu również sopocka instytucja – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – otrzymała wyróżnienie w kategorii Przyjazna Przestrzeń podczas regionalnej gali konkursu Lodołamacze 2017.

Zdjęcia

Źródło: sopot.pFacebook
LinkedIn
Skip to content