StrefaBiznesu.pl: Lodołamacze 2016. Nagrody dla pracodawców z Pomorza zatrudniających niepełnosprawnych

StrefaBiznesu.pl: Lodołamacze 2016. Nagrody dla pracodawców z Pomorza zatrudniających niepełnosprawnych

Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem, Euro-Went sp. z o.o. z Gdańska i Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „Fosa” z Gdańska – to zdobywcy pierwszych nagród w konkursie Lodołamacze 2016. Wszyscy tegoroczni laureaci oraz nominowani pokazują, jak działać powinny w Polsce społecznie odpowiedzialne przedsiębiorstwa.

Pomorska Regionalna Gala XI Edycji Konkursu Lodołamacze 2016. Tegoroczni laureaci z wyróżnieniami w kategorii “Instytucja” @Karolina Misztal

Od jedenastu już lat trwa konkurs „Lodołamacze”, w którym nagradzani są zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami. Z początku uczestniczyło w tej rywalizacji nieco ponad 200 firm, organizacji, instytucji.

Teraz już o statuetki, medale i dyplomy walczy ponad dwa razy więcej pracodawców. Obecnie rozstrzygane są etapy wojewódzkie tego konkursu. We wtorek, 13.09.2016 r. odbyła się Pomorska Regionalna Gala XI Edycji Konkursu Lodołamacze 2016.

Laureatów uhonorowano podczas uroczystości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Organizatorem jest FAZON – Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, stworzona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

– Gdy rozpoczynaliśmy tę inicjatywę, zastanawialiśmy się nad tym, jakie słowo najlepiej odda ideę naszego konkursu, czyli przełamywania barier, obojętności, lodów niezrozumienia, a przez to też braku zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i wybraliśmy: Lodołamacz – wspominała Monika Bugajewska-Tykarska, prezes zarządu FAZON. – Lodołamacz to wielki statek, który lody przełamuje jako pierwszy, a za nim podążają inni. Po 11 latach możemy śmiało stwierdzić, ze to słowo nabrało cieplejszego wyrazu, że lodołamacz to teraz niekoniecznie ten, co łamie lodowe obojętności, bo na szczęście sytuacja się trochę poprawiła. Ciągle jednak za mało jest wzorców, takich do naśladowania firm, na które możemy patrzeć i brać z nich przykład; brak ludzi, którzy swą empatią przekonują innych, że warto połączyć biznes i zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Nagrodzeni w konkursie Lodołamacze 2016

  • W kategorii: Zakład Pracy Chronionej I miejsce przyznano Zakładowi Aktywności Zawodowej w Czarnem. II miejsce -zajął Atut sp. z o.o. z Gdyni. Na III pozycji znalazło się PPHU Duet sp. Jawna z Człuchowa.
  • W kategorii: Otwarty Rynek, zwyciężyła Euro-Went sp. z o.o. z Gdańska. II miejsce przyznano Constans Group Edyta Kryszkiewicz z Gdańska. III lokatę zdobył Progres sp. z o.o. sp. k z Gdańska. Wyróżnienie uzyskał Andrzej Wójcik Kancelaria Radców Prawnych z Gdyni.
  • W kategorii: Instytucja I miejsce uzyskała Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „Fosa” z Gdańska. II miejsce przypadło Fundacji Indywidualnego Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Progresja ze Słupska. Wyróżnienia natomiast zdobyły: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Fundacja Prawo dla Obywateli z Gdyni.

Ponadto Kapituła Konkursu przyznała tytuły honorowe. Tytuł Lodołamacza Specjalnego- Beacie Wachowiak-Zwara – pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych, a Tytuł Super Lodołamacza – Fundacji Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia. Wyżej wymienieni laureaci będą reprezentować woj. pomorskie na szczeblu ogólnopolskim.

Uroczystości uświetniły swymi występami artystki: Ambasador Konkursu aktorka Dorota Lulka oraz piosenkarka Paulina Czapla.

W Pomorskiem jest około 303 000 osób niepełnosprawnych. W grudniu 2015 r. 81 zakładów pracy chronionej w naszym województwie zatrudniało 9387 pracowników, a 7907 z nich to były osoby z niepełnosprawnościami.

Gala Ogólnopolska konkursu odbędzie się 29 września w Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat Honorowy objęła małżonka prezydenta RP pani Agata Kornhauser-Duda.

Zobacz zdjęcia

kazimierz.netka@polskapress.pl

Źródło: Dziennik Bałtycki – Nagrody dla zatrudniających niepełnosprawnych

 Skip to content