Sytuacja osób niepełnosprawnych nie napawa optymizmem. Komentarz POPON w Dzienniku Bałtyckim

Sytuacja osób niepełnosprawnych nie napawa optymizmem. Komentarz POPON w Dzienniku Bałtyckim

W Pomorskiem bez pracy jest około 7,5 tysiąca osób z niepełnosprawnością. Wiele wskazuje na to, że tej grupie będzie coraz gorzej.

 

Coraz gorzej wygląda sytuacja, w jakiej znalazły się osoby z niepełnosprawnością. Problem jest naglący – wymaga uwagi i decyzji, które ułatwią tej grupie funkcjonowanie na rynku zatrudnienia. Od dawna zwracają na to uwagę zarówno biznesmeni, jak i przedstawiciele Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), którzy z tematem mają do czynienia na co dzień.

 

Chodzi o zwiększenie kwot dofinansowania oraz ustabilizowanie systemu dotowania zatrudniania. 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne na chronionym rynku pracy będą przysługiwać dofinansowania w takiej samej wysokości jak na otwartym rynku pracy: 1800 zł dla znacznego stopnia niepełnosprawności, 1125 zł dla umiarkowanego oraz 450 zł dla lekkiego – wyjaśnia Anna Skupień, rzecznik prasowy POPON.

 

Na mankamenty w przepisach wskazuje też Business Centre Club (BCC) – największa w kraju organizacja indywidualnych pracodawców. 6 Zdaniem BCC, Polska powinna przede wszystkim uprościć system orzecznictwa stopnia niepełnosprawności – do czego zobowiązała nas

 

Unia Europejska. To uproszczenie niezbędne jest, aby potencjalnym pracodawcom łatwiej było podejmować decyzje o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych – czytamy w opinii, którą przekazał nam Emil Muciński, rzecznik Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC.

 

W województwie pomorskim jest ponad 120 tysięcy bezrobotnych. W tej liczbie 7,5 tysiąca to właśnie osoby z niepełnosprawnością. Wszystkich niepełnosprawnych w Pomorskiem jest ponad 300 tysięcy.

 

Autor: Kazimierz Netka

Źródło: Dziennik BałtyckiFacebook
LinkedIn
Skip to content