TVP Łódź: Prawie 30 firm i instytucji walczy o „LODOŁAMACZE 2016”

TVP Łódź: Prawie 30 firm i instytucji walczy o „LODOŁAMACZE 2016”

Zakończył się nabór zgłoszeń do XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Lodołamacze 2016”. Jego celem jest promocja zatrudniania niepełnosprawnych oraz nagradzanie osób najbardziej zaangażowanych w rozwiązywanie ich problemów. W tym roku w regionie łódzkim o tytuł Lodołamacza walczy prawie 30 firm, instytucji i osób prywatnych.

Fot. ŁWD

W konkursie liczą się serce, wrażliwość, integracja oraz przełamywanie barier, stereotypów i uprzedzeń. Konkurencja jest duża, ale nie ma mowy o niezdrowej rywalizacji. W zeszłym roku laureatem regionalnego etapu konkursu była m.in.: łódzka Fundacja Gajusz działająca od 2005 roku na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci. – W naszym zespole jest kilkoro niepełnosprawnych, a mimo to wykonują znakomicie swoją pracę. Dorównują, a czasem przewyższają jakością pracy swoim kolegom – mówi Anna Rajska-Rutkowska z Fundacji Gajusz.

Konkurs składa się z dwóch etapów regionalnego i centralnego. Statuetki „Lodołamacze” przyznawane są w kilku kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Lodołamacz Instytucja oraz otwarty rynek pracy. W tej kategorii w 2015 roku na podium znalazła się łódzka Spółdzielnia Socjalna Fado likwidująca bariery dla osób niepełnosprawnych w mieście i Internecie, a tych jest jeszcze bardzo dużo. – Na przykład na dworcu kolejowym, gdy pociąg zostaje przeniesiony na inny peron – głuchy już nie ma informacji – podaje przykład Maciej Kowalski ze Spółdzielni Socjalnej FADO.

W Polsce wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest o ponad połowę mniejszy niż w większości krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że u nas osoby niepełnosprawne ciągle mają duże problemy ze znalezieniem pacy, a dla nich w procesie rehabilitacji i integracji praca jest bardzo ważna.

Organizatorzy zwracają uwagę że dobry pracodawca powinien prowadzić dojrzałą politykę personalną. Być symbolem etyki w biznesie i otwarcia na problemy niepełnosprawnych, którzy potrafią być doskonałymi, zaangażowanymi pracownikami.

Konkurs organizowany przez Polską Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON wspiera wiele artystów i osób publicznych. W naszym województwie ambasadorem Lodołamaczy jest piosenkarka Monika Kuszyńska. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęła żona prezydenta PR Agata Kornhauser-Duda. Tegorocznych regionalnych zwycięzców poznamy 15 września. Ogólnopolskich, na Gali finałowej, 29 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

J. Tokarczyk – ŁWD

Źródło: http://lodz.tvp.pl/