UE przeciwko pracy niepełnosprawnych? POPON w audycji Radia Merkury Poznań

UE przeciwko pracy niepełnosprawnych? POPON w audycji Radia Merkury Poznań

Komisja Europejska chce wprowadzić zmiany w przepisach, które mogą zaszkodzić pracującym niepełnosprawnym. Zmniejszenie pomocy publicznej dla zakładów zatrudniających osoby niepełnosprawne może spowodować upadek 100 tys. i „zafundować” Polsce kilkaset tysięcy nowych bezrobotnych.

 

Teraz udzielanie pomocy publicznej firmom, a więc tak naprawdę interwencja państwa, jest zakazana. Ale od tej unijnej reguły są wyjątki. Państwo może wspierać finansowo zatrudnianie niepełnosprawnych. Według nowego kontrowersyjnego rozporządzenia wysokość kwoty na ten cel ma się obniżyć. Zgodnie z założeniami KE tylko jedna setna procenta PKB lub 100 mln Euro mogłoby być wydane w ten sposób. U nas byłoby to około 400 milionów złotych. – Tylko, ponieważ na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych potrzeba znacznie więcej – około 3 mld zł – mówi Anna Skupień rzecznik Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

 

Projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej (GBER) wprowadzający limity kwotowe pomocy publicznej na zatrudnianie niepełnosprawnych proponuje, aby wynosiły one 0,01 proc. PKB państwa członkowskiego i weszły w życie od 1 stycznia 2014 r.

 

Czy rzeczywiście dofinansowanie pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne to zła, wręcz niedozwolona forma pomocy publicznej dla firm? Czy to rzeczywiście pomoc dla przedsiębiorców – bo może należy dofinansowanie miejsc pracy uznać za pomoc po prostu osobie niepełnosprawnej? Czy pomysły i projekty Komisji Europejskiej idą w dobrą stronę? Czy zakaz lub zmniejszenie pomocy budżetu państwa dla zakładów zatrudniających niepełnosprawnych to oczywiste posunięcie, zgodne z zasadami wolnorynkowymi? Dlaczego jedne firmy mają dostawać pomoc finansową skoro inne jej nie dostają?

 

Środowiska zajmujące się pomocom osobom niepełnosprawnym uważają, że brak dofinansowania będzie katastrofą. Świadczą o tym liczby – w Polsce działa 17 tysięcy pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Pracuje w nich 240 tysięcy ludzi. W Wielkopolsce jest ponad 200 zakładów pracy chronionej, w których zatrudnienie ma 18 tysięcy ludzi. Także kwoty jakie pracodawcy dostają na zatrudnianie niepełnosprawnych są niebagatelne.

 

Pan Piotr jest osobą niepełnosprawną. Jak mówi, nie rozumie, dlaczego Unia chce zaszkodzić niepełnosprawnym. Osobom niepełnosprawnym trudniej zdobyć pracę, a gdy ją tracą – wyjście na prostą i znalezienie nowego miejsca staje się wielkim wyzwaniem. Pan Piotr nie wyobraża sobie utraty pracy, zapowiada, że – podobnie jak inni niepełnosprawni – będzie protestować przeciwko kontrowersyjnemu projektowi Komisji Europejskiej.

 

Przeciwko nowym przepisom protestują różne środowiska. Posłanka SLD Krystyna Łybacka uważa, że jeśli protest będzie tak głośny jak w przypadku ACTA, jest szansa na skuteczną walkę z niekorzystnymi dla niepełnosprawnych unijnymi przepisami. Swoje uwagi do projektu zgłosił też rząd, który nie zgadza się na wprowadzenie limitów ograniczających dotacje.

 

Marcin Halicki, kierownik ośrodka informacji Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, propozycję Brukseli określa jako „ponury żart”. W jego ocenie skutki wejścia w życie takich przepisów byłyby katastrofalne. – Pracodawca zatrudnia niepełnosprawnych prawie wyłącznie dlatego, że budżet dopłaca do takiego miejsca pracy – zwraca uwagę Halicki.

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób niepełnosprawnych w zeszłym roku wydał 3 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń dla niepełnosprawnych. Po zmianie przepisów dysponowałby kwotą o wiele mniejszą (ok. 150-200 ml. zł). – Zgłosiliśmy nasze uwagi do unijnej propozycji – mówi Ewa Balicka-Sawiak z Funduszu.

 

Jak bardzo potrzebna jest praca osobom niepełnosprawnym i jak wielu niepełnosprawnych wciąż nie może pracy znaleźć świadczy liczba zgłoszeń po umieszczeniu oferty pracy. Wielu pracodawców nie decyduje się na zatrudnienie osób na wózkach czy ze schorzeniami, bo do duży kłopot. Są jednak tacy, którzy się na to decydują. Pracodawca Bolesław Gaziński zatrudnia 24 osoby niepełnosprawne.

 

Wypowiedź Anny Skupień, rzecznik POPON

Wypowiedź Krystyny Łybackiej, Poseł RP

Wypowiedź Ewy Balickiej Sawiak, rzecznik PFRON

Wypowiedź Bolesława Gazińskiego, pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne



Facebook
LinkedIn
Skip to content