09 maj Zaproszenie na konferencje prasową – Lodołamacze w akcji, wypłynęły na wody aby przełamać lody obojętności.- 13 czerwca 2018 r. godzina 12:00 Łódź – EC1
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Zaprasza na konferencję prasową Lodołamacze 2018
– inauguracja Konkursu i Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Lodołamacze wypłynęły XIII raz na wody, aby kruszyć i przełamywać lód obojętności
Czym właściwie jest Lodołamacz? Lodołamacz w dosłownym znaczeniu to łódź, którą stosuje się do łamania lodu na morzach, jeziorach, oceanach. Szczególnie ważną cechą lodołamacza jest kształt kadłuba. Często najtrudniejsze bywa nie tyle pokruszenie lodu, ile odepchnięcie kry. Jak zachowuje się statek uwięziony w lodzie? „Drży, jakby miał wysoką gorączkę” — opowiadają marynarze. Kadłub lodołamacza musi wytrzymać ciśnienie znacznie większe niż kadłub statku handlowego. „Wejście statku na pole lodowe przypomina wpłynięcie motorówką na plażę”
13 edycji Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze. Kiedy 13 lat temu w Polskiej Organizacji Polskiej Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zastanawialiśmy się nad wyborem nazwy naszego Konkursu, wybór padł na słowo „Lodołamacz”. Ideą Konkursu miało być „łamanie” stereotypów, uprzedzeń a przed wszystkim lodów obojętności na los osób z niepełnosprawnością, w szczególności na rynku pracy. Dzisiaj po 13 edycjach Konkursu możemy śmiało powiedzie, że słowo „Lodołamacz” nabrało nowego, jeszcze bardziej pozytywnego i ciepłego znaczenia. Lodołamacz – osoba, firma czy instytucja to wzór do naśladowania i przewodnik po etycznym i wrażliwym społecznie biznesie. Lodołamacz to pracodawca, który angażuje się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że mamy w Polsce całą armadę Lodołamaczy, która zmienia postrzeganie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Znajdują w osobach niepełnosprawnych partnerów w biznesie, a w szczególności dobrych i zaangażowanych pracowników.
Konferencja odbędzie się w „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi
ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź
w środę, 13 czerwca 2018 r., o godz. 12.00
Do udziału w konferencji prasowej zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych w rehabilitację społeczną i zawodową, Lodołamacze, przedsiębiorcy, ubiegłoroczni laureaci Konkursu.
W programie:
- prezentacja Kampanii i Konkursu Lodołamacze – nowe kategorie konkursowe
- zmiany na rynku pracy osób niepełnosprawnych
- przykład firmy przełamującej bariery w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych
Lodołamacze – Co ich wyróżnia?
Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna, która przekłada się na odpowiedzialne zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Przystąpienie do konkursu będzie nie tylko wyróżnikiem wrażliwości i solidarności społecznej, ale też elastyczności w działaniu i nowoczesnego podejścia do polityki zatrudnienia, bowiem troska o drugiego człowieka jest jedną z najwyższych wartości.
Od 7 maja do 31 lipca można zgłaszać się do tytułu „Lodołamacze 2018” w następujących kategoriach:
- Zatrudnienie Chronione
- Otwarty Rynek Pracy
- Instytucja
- Przyjazna Przestrzeń
- Zdrowa Firma
- Dziennikarz bez Barier
Co roku staramy się ulepszać Konkurs w taki sposób, aby odpowiadał na zmieniające się potrzeby i przystosowywał do nowych trendów.
Społeczna odpowiedzialność biznesu, tak obecnie ważna w życiu każdej firmy, to także dbałość o życie i zdrowie pracowników. Także pracowników niepełnosprawnych, dla których ten problem ma szczególne znaczenie. „Zdrowa firma” – ma za zadanie promować liderów w realizacji tej formy społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie możemy zapomnieć, iż współcześnie od mediów oczekujemy ciekawego i rzetelnego podejmowania ważnych społecznie tematów, także tematów dotyczących osób z niepełnosprawnością. Zadaniem współczesnego dziennikarza jest przekraczanie wszelkich barier, także tych związanych z uprzedzeniami i stereotypami wobec osób z niepełnosprawnością. Dlatego w kategorii „Dziennikarz bez barier” chcemy takich dziennikarzy pokazać i nagrodzić. Nasze społeczeństwo się zmienia, coraz więcej mamy osób starszych, dlatego „Przyjazna Przestrzeń„ to nie tylko oczekiwanie osób z niepełnosprawnością. Warto promować miejsca gdzie przestrzeń jest przyjazna dla wszystkich. Pamiętajmy przyjazna przestrzeń to przestrzeń społecznej integracji, gdzie wszyscy powinni się czuć dobrze.
Dlaczego warto się zgłosić do konkursu?
Konkurs pokazuje – dzięki szczegółowym kategoriom – jak szeroki zakres może mieć społeczna odpowiedzialność. Laureaci Konkursu reprezentują najwyższe standardy w obszarze wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Optymizmem napawa fakt istnienia tylu wspaniałych firm otwartych na zrozumienie niepełnosprawności.
Do konkursu dotychczas przystąpiło ponad 4100 firm, a ponad 590 przedsiębiorstw odebrało nagrody w Konkursie. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: Polski Komitet Paraolimpijski, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, „Gospoda Jaskółeczka” Sp. z o.o. z Radomia, Fabryka Mebli Ryś, Caritas Diecezji Siedleckiej, Limatherm Components Sp. z o.o., Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Politechnika Łódzka, Program Pierwszy Polskiego Radia, Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Irena Santor, Urząd Miejski w Koninie, Martyna Wojciechowska, Niewidzialna Wystawa (Invexhib Warszawa), Politechnika Wrocławska z Wrocławia, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia, Bernadeta Szczypta z Radia Rzeszów.
Konkurs Lodołamacze odbywa się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Konkurs podzielony został na dwa etapy: regionalny – wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny – w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2018.
Statuetki zostaną przyznane w 6 kategoriach, na laureatów bieżącej 13 edycji Konkursu czekają również 2 kategorie specjalne „Superlodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”.
Prestiżową nagrodą Lodołamacza 2018 zostaną wyróżniane firmy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 27 września 2018 w Zamku Królewskim w Warszawie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.lodolamacze.info.pl
Patroni Medialni
Serdecznie zapraszamy.
Kontakt:
Anna Węgrzynowicz
Rzecznik Prasowy
kom. 508-113-203
e-mail: rzecznik@popon.pl
www.popon.pl, www.lodolamacze.info.pl