12 wrz Znamy laureatów Lodołamaczy 2016 w regionie wielkopolsko-lubuskim
Wielkopolsko – Lubuska Kapituła Konkursu Lodołamacze 2016
- Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski
- Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski
- Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego
- Elżbieta Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego
- Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania
- Jan Grabkowski – Starosta Poznański
- Zygmunt Jeżewski – Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego
- Stanisława Ziółkowska – Okręgowy Inspektor Pracy
- Łukasz Krysztofiak – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia
- Aleksandra Kowalska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej
- Anna Skupień – Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału PFRON
- Maria Sowińska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu
- Dorota Potejko – zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych
- Maria Pawlak – Dyrektor Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Koninie
- Róża Wojta – dziennikarka zajmująca się problematyką osób niepełnosprawnych
Kategoria Zatrudnienie Chronione
- I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2016 otrzymuje: Spółdzielnia Inwalidów Nadzieja w Ostrowie Wielkopolskim
Kapituła doceniła blisko 70-letnią działalność Spółdzielni Inwalidów Nadzieja w Ostrowie Wielkopolskim na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, zarówno na stanowiskach kierowniczych, specjalistycznych, jak i robotniczych. Szczególną uwagę zwrócono na uratowanie Spółdzielni w 2015 r. przed upadłością przez nowego Prezesa Pana Włodzimierza Sosnowskiego, który postanowił wprowadzić dodatkową produkcję świec dla Caritasu. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się zatrudnić dodatkowo nowe osoby z likwidowanej Spółdzielni Inwalidów Jutrzenka w Krotoszynie oraz wybudować nową halę z nowoczesnym parkiem maszynowym, a pomieszczenia wyposażono w klimatyzację, poprawiając tym samym warunki pracy. Dostrzeżono również, że pracownicy licznie korzystają z wycieczek połączonych z rehabilitacją, organizowanych przez pracodawcę.
- II miejsce i srebrny medal: Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie
- III miejsce i brązowy medal: Zakład Aktywności Zawodowej „Swoboda”
Kategoria Otwarty Rynek
- I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2016 otrzymuje: Delhan Artur Szyszka
Delhan Artur Szyszka zwyciężył w kategorii Otwarty Rynek Pracy. Kapituła zwróciła szczególną uwagę na fakt, że pracodawca zatrudnia osoby niepełnosprawne na wszystkich szczeblach zatrudnienia, zgodnie z ich wykształceniem, zdolnościami, preferencjami oraz stanem zdrowia. W 2015 r. zatrudnionych zostało 5 nowych pracowników, a obecnie 25 % załogi stanowią osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Firma dodatkowo przekazuje środki na rzecz instytucji charytatywnych, działających w obszarze wsparcia osób niepełnosprawnych oraz prowadzi własną Fundację Delhan Uśmiech w Barwach Tęczy. Doceniono również, że pracownicy mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach integracyjnych, grach integracyjno-sportowych, tak samo jak pozostali zdrowi członkowie zespołu, co korzystnie wpływa na przełamywanie niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności.
- II miejsce i srebrny medal: Odrzańska Spółdzielnia Socjalna
- III miejsce i brązowy medal: Konimpex Sp. z o.o.
Wyróżnienia:
- Dobra Spółdzielnia Socjalna
- Spółdzielnia Socjalna Blues Hostel
Kategoria Instytucja
- I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2016 otrzymuje: Urząd Miejski w Koninie
Urząd Miejski w Koninie zwyciężył w kategorii Instytucja. Uwagę Kapituły zwróciło wyjątkowe zaangażowanie Urzędu w promowanie aktywności społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, czego dowodem jest utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych w nowoczesnym budynku w pełni dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Doceniono również, że Miasto Konin w 2015 r. zrealizowało projekt w ramach środków z EFS, dzięki którym samozatrudnienie znalazło 20 osób. W Urzędzie osoby z niepełnosprawnością są zatrudnianie głównie na stanowiskach kierowniczych oraz specjalistycznych, z czego duży odsetek stanowią osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Instytucja w 2015 r. nagrodziła także 77 wolontariuszy, którzy m.in. działają na rzecz osób niepełnosprawnych, jak również wspiera cyklicznie drużynę koszykówki na wózkach z Konińskiego Stowarzyszenia Sportowego Mustang.
- II miejsce i srebrny medal: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu
- III miejsce i brązowy medal: Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Zielonej Górze
Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:
SUPER LODOŁAMACZ 2016
Wielkopolski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „RAZEM”
Statuetka Super Lodołamacza została przyznana Wielkopolskiemu Klubowi Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „RAZEM” za wieloletnią działalność na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, uprawiających kolarstwo tandemowe. W ramach sekcji turystycznej, osoby niewidome, będące jej członkami, biorą udział w rajdach i obozach turystycznych, rozwijając tym samym samodzielność, zaradność oraz podnosząc swoją sprawność fizyczną. Kolarze wywodzący się z Klubu biorą udział w wyścigach na terenie całego kraju i poza granicami, zdobywając czołowe lokaty (m.in. w 2016 r. Mistrzostwo Świata w duathlonie w Aviles, czy też w 2015 r. złote medale w Pucharze Świata w thriatlonie w Yokohamie i Londynie). Ponadto duet Przemysław Wegner i Artur Korc reprezentują w tym roku Poznań podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
LODOŁAMACZ SPECJALNY 2016
Hanna Pracharczyk – Założycielka i wieloletnia Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących
Statuetkę Lodołamacza Specjalnego otrzymała w tym roku Pani Hanny Pracharczyk. Współautorka Standardów Dostępności Miasta jest osobą ogromnie zaangażowaną w likwidowanie barier architektonicznych na terenie miasta Poznania. Pani Hanna Pracharczyk jako Współzałożyciel Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym przez wiele lat była organizatorką turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych dla rodziców i dzieci z dysfunkcjami wzroku. Pani Hanna w tym roku obchodzi 40-lecie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością. Ponadto jest inicjatorką i organizatorem ustawienia makiet dotykowych (Ostrowa Tumskiego, Starego Rynku, Stadionu Miejskiego oraz Placu Uniwersyteckiego) dla osób niewidomych, aby mogły także poznawać miasto Poznań w miarę swoich możliwości.
Ambasador Konkursu Marek Piekarczyk
Podczas Gali wystąpi Marek Piekarczyk
oraz Ilona Kwarta
i Aleksandra Januszczak
Patronat honorowy
- Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski
- Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski
- Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego
- Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego
- Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania
- Jan Grabkowski – Starosta Poznańsk
Patronat medialny