Radio Maryja: „Zatrudniam, bo warto, pracuję, bo warto. Porozmawiajmy o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami”

Radio Maryja: „Zatrudniam, bo warto, pracuję, bo warto. Porozmawiajmy o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami”

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wraz z Fundacją Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „FAZON” zapraszają do nowego projektu. To cykl spotkań on-line, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat problemów, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, aby znaleźć pracę. Porozmawiamy również,  jakie obawy towarzyszą pracodawcom przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami, pokażemy dobre praktyki i wskażemy drogę do zatrudniania. Wydarzenie rozpoczęło się 3 stycznia 2022 roku i potrwa do 31 marca 2022 roku.

Jedną  z najważniejszych aktywności człowieka jest praca. To praca (możliwość zarobkowania) tworzy nasze poczucie godności, pozwala nam realizować pasje i spełniać marzenia. Większość z nas decyduje się na podjęcie pracy zawodowej, żeby po prostu opłacać rachunki i mieć stabilność finansową. Wynagrodzenie natomiast nie jest jedyną korzyścią, jaką możemy mieć ze swojej pracy, nawet wtedy, gdy praca nie jest wymarzona i najlepsza na całym świecie. Wbrew pozorom, od niej w głównej mierze zależy nasza higiena psychiczna. Wykonywanie pracy zawodowej wpływa na nasze poczucie wartości i przydatności, jest miejscem nawiązywania relacji i rozwijania swoich kompetencji społecznych.

Praca nie może istnieć bez pracodawców, czyli przedsiębiorców, którzy tworzą warunki do jej wykonywania.

Naszym celem jest połączenie tych dwóch grup, czyli osób z niepełnosprawnościami oraz pracodawców. Chcemy przełamać bariery mentalne, wyjaśnić uprzedzenia i obawy, rozwiać wątpliwości, pokazać przykłady i przede wszystkim uświadomić, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami oraz wskazać drogę, jak należy to zrobić.

Szukanie pracy to też praca, w którą wkłada się  swój czas, energię i wysiłek. Aby przyniosła efekty, potrzebne są przemyślane działania, konsekwencja w realizacji codziennego planu, a także wyrozumiałość wobec samego siebie. Orzeczenie lub jego brak nie wpływają na to, czego dana osoba się nauczyła, lub nauczy w przyszłości. Chcemy pokazać osobom z niepełnosprawnościami, że warto pracować.

Dzięki nam pracodawcy wyzbędą się wciąż pokutujących uprzedzeń i zdobędą cały wachlarz informacji na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Staną się bardziej otwarci na zatrudnianie, co zaowocuje wzrostem liczby osób z orzeczeniem, które będą aktywne zawodowo i najprawdopodobniej szczęśliwsze w życiu osobistym.

Już teraz zapraszamy na cykl spotkań on-line, w których wezmą udział specjaliści z zakresu rynku pracy, psychologów, trenerów pracy, prawników, osoby z niepełnosprawnościami, pracodawców oraz znanych i lubianych.

Poniżej  pierwsze tematy, które będziemy zgłębiać:

Bierność osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy – z czego wynika i jak jej zapobiec? Czy warto być aktywnym zawodowo?
Jak zarządzać różnorodnością w firmie. Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Osoba z niepełnosprawnością w mojej firmie. Praktyki Pracodawców.
Jestem osobą z niepełnosprawnością. Jak mam przygotować się do startu na rynek pracy?
CV, rekrutacja, jestem już zatrudniona/y – warto się przygotować ze specjalistami.
Jak stereotypy wpływają na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, czy powinniśmy się bać tego, czego nie znamy?
Każda osoba uczestnicząca w spotkaniu on-line ma możliwość zadawania pytań.

 

Patronem ogólnopolskiego wydarzenia „Zatrudniam, bo warto, pracuję, bo warto. Porozmawiajmy o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami” jest m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

 

źródło: https://www.radiomaryja.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content