Polskie Radio Jedynka: Lodołamacze 2022. „To oni zmieniają sposób postrzegania osób z niepełnosprawnościami”

Polskie Radio Jedynka: Lodołamacze 2022. „To oni zmieniają sposób postrzegania osób z niepełnosprawnościami”

Poznaliśmy laureatów XVII edycji Konkursu Lodołamacze. Wśród zwycięzców znalazły się osoby, firmy oraz organizacje, które przełamują stereotypy i uprzedzenia wobec osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienie w kategorii Super Lodołamacz 2022 otrzymała Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej za kampanię „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa”. Kto jeszcze został nagrodzony podczas tego wyjątkowego wydarzenia?

  • Gala wręczenia statuetek i medali w ramach Konkursu Lodołamacze 2022 odbyła się w czwartek (6.10) w Zamku Królewskim w Warszawie.
  • Konkurs organizowany jest m.in. przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, a patronat medialny nad wydarzeniem od lat sprawuje Program 1 Polskiego Radia.
  • – Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że mamy w Polsce całą armadę Lodołamaczy, która zmienia postrzeganie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Znajdują w osobach z niepełnosprawnościami partnerów w biznesie, a w szczególności dobrych i zaangażowanych pracowników – mówił Jan Zając, prezes zarządu POPON.

 

Anna Węgrzynowicz, rzeczniczka POPON zauważa, że wpłynęło ponad 500 zgłoszeń do konkursu, który w tym roku podzielono na 9 kategorii: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek, Instytucja, Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Przyjazna Przestrzeń – Dostępność Cyfrowa, Zdrowa Firma, Dziennikarz bez Barier, Super Lodołamacz 2022 i Lodołamacz Specjalny 2022.

Po raz pierwszy w konkursie pojawiła się kategoria związana z dostępnością cyfrową. – Wydarzyła się pandemia i większość osób przeszła na zdalną pracę. Postanowiliśmy więc do kategorii Przyjazna Przestrzeń dodać Dostępność Cyfrową. Zaprosiliśmy tutaj firmy i instytucje, które wprowadziły tę dostępność, bo żeby pracować zdalnie, też muszą być dostępne strony. Przyjazną Przestrzeń w tym roku wygrało Laboratorium Chemiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, które pokazuje, że osoby na wózkach mogą być również chemikami i mogą uczyć się w tej dziedzinie – wyjaśnia rzeczniczka POPON.

Super Lodołamacz 2022
Super Lodołamacz 2022 trafił do twórców filmu „Sonata” za pokazanie poruszającej, autentycznej historii muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Film opowiada niesamowitą, okupioną wielkim wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.

Z kolei wyróżnienie Super Lodołamacza 2022 otrzymała kampania „Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa”, której organizatorem jest Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej. – Niezmiernie nas cieszy takie wyróżnienie, ponieważ przez 7 lat tej kampanii udało się nam bardzo dużo zmienić. Każdy już wie, że rak piersi dotyczy mężczyzn, bo to są nasi mężowie i synowie. Mężczyźni odgrywają potężną rolę we wspieraniu kobiet w profilaktyce, ale również w chorobie – komentuje Anna Kupiecka, szefowa Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.
Mężczyzna ma przypominać paniom o tym, żeby badały swoje piersi. Fundacja podpowiada także, gdzie należy zwrócić się o pomoc w razie wykrycia nowotworu piersi.
– To są działania skierowane do samych pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi. Edukujemy je i wspieramy. Edukujemy też ambasadorki profilaktyki Breastfit. Są to oddziały kobiet, które specjalnie przez nas przeszkolone i uzbrojone w fantomy do dalszej nauki samobadania, działają już w regionach w całej Polsce. Jeśli tam pojawi się coś niepokojącego, można bez problemu udać się do lekarza pierwszego kontaktu czy nawet do onkologa. Nie potrzeba przy tym skierowania – tłumaczy Anna Kupiecka.

Nagrody i wyróżnienia
Dziennikarzem bez Barier 2022 został Tomasz Wolny, popularny i lubiany dziennikarz prowadzący program „Pytanie na śniadanie” oraz „Panorama”. Tomasz Wolny znany jest ze swojej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, szczególnie bliskie są mu osoby z zespołem Downa, które nazywa swoją ferajną. Natomiast Lodołamacza Specjalnego otrzymał Marek Kamiński za stworzenie aplikacji LifePlan App wspomagającej walkę z depresją u dzieci i młodzieży.

 

źródło: https://jedynka.polskieradio.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content