25 wrz Będzie można elektronicznie sprawdzić ważność orzeczenia – projekt zmieniający zasady orzecznictwa o niepełnosprawności – komunikat POPON (25.09.24)
Na stronie internetowej Kancelarii Rady Ministrów, w zakładce: wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Numer projektu: UD137).
Projekt zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma na celu, w szczególności, wprowadzenie regulacji usprawniających pracę zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz doprecyzowane i uporządkowanie niektórych przepisów obowiązującej ustawy o rehabilitacji, co wynika z dotychczasowych doświadczeń w praktycznym stosowaniu regulacji.
Istota rozwiązań planowanych w projekcie ustawy:
- W projekcie doprecyzowano przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków składanych przez osoby zainteresowane w celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wprowadzono przepisy, które dookreślają dotychczasowe zasady postępowania orzeczniczego m. in. w zakresie terminów na rozpatrzenie sprawy w I i II instancji. Wprowadza się maksymalny 3 miesięczny termin na rozpatrywanie wniosku składanego przez osobę zainteresowaną w I instancji oraz maksymalny 2 miesięczny termin na rozpatrzenie odwołania w II instancji.
- Projekt ustawy o rehabilitacji wprowadza rozwiązania prawne, które umożliwiają weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności co ułatwi m. in. osobom z niepełnosprawnością korzystanie z różnego rodzaju ulg czy form wsparcia, a pracodawcom weryfikację statusu osoby niepełnosprawnej umożliwiającego pobieranie dofinansowania do wynagrodzeń takiej osoby z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na żądanie uwierzytelnione znakiem orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności oraz numerem PESEL osoby, której dotyczy to orzeczenie, na podstawie danych zgromadzonych w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, powiatowy lub wojewódzki zespół udostępni bezpłatnie informację o ważności tego orzeczenia. Proponowany mechanizm pozwala na szybkie potwierdzenie czy konkretne orzeczenie jest ważne.
- Projekt ustawy wprowadza przepisy, które porządkują zagadnienie związane z posiadaniem przez osoby niepełnosprawne kilku różnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z projektem w przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności uwzględniającego zmianę stanu zdrowia i stopień trudności w samodzielnym funkcjonowaniu powiatowy zespół uchyla poprzednio wydane orzeczenie.
- Ponadto, projekt zakłada także zmiany dotyczące skrócenia okresu przechowywania akt postępowań orzeczniczych do 20 lat, wyłączeniu reguł Prawa zamówień publicznych przy powoływaniu na członków zespołów orzeczniczych specjalistów do pełnienia funkcji orzeczników, zmiany wynikające z praktycznego zastosowania regulacji związanych z wydawaniem decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. Projekt wprowadza także regulację dotyczącą miejsc, w których możliwy jest wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym.
W ocenie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest to bardzo ważny projekt, który zawiera wiele oczekiwanych przez pracodawców zmian m.in. w zakresie weryfikacji ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przez przedsiębiorców zatrudniających OzN.
Jak tylko projekt zostanie skierowany do Sejmu (planowany termin przyjęcia projektu przez RM: IV kwartał 2024 r.) będziemy o tym Państwa szczegółowo informować.
Pełna treść założeń do projektu ustawy znajdą Państwo pod tym linkiem: