
31 mar POPON aktywnie wspiera inicjatywę deregulacyjną. Zgłosiliśmy propozycje zmian w zakresie likwidacji pułapki rentowej oraz wystawiania informacjo o ulgach we wpłatach na PFRON
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) włączyła się w inicjatywę deregulacyjną, mającą na celu uproszczenie przepisów i eliminację barier dla pracodawców oraz osób z niepełnosprawnościami. Za pośrednictwem strony internetowej Sprawdzamy, organizacja zgłosiła swoje propozycje dotyczące likwidacji tzw. pułapki rentowej oraz zmian w zakresie wystawiania informacji o wysokości ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Likwidacja pułapki rentowej
Jednym z kluczowych postulatów POPON jest eliminacja tzw. pułapki rentowej, która ogranicza aktywność zawodową osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obecne przepisy powodują, że przekroczenie określonego progu dochodowego skutkuje zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia, co zniechęca osoby z niepełnosprawnościami do podejmowania pracy lub rozwoju zawodowego i zwiększania swojego wynagrodzenia. Bierność zawodowa lub ograniczanie potencjału tej grupy osób powoduje realne straty dla gospodarki np. mniejsze wpływy do budżetu państwa z podatków i składek. W dłuższej perspektywie przełoży się to na niższe emerytury osób z niepełnosprawnościami i konieczność szukania dodatkowych mechanizmów wsparcia np. wyrównania do min. emerytury
POPON proponuje całkowitą likwidację progów dochodowych skutkujących zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia jakim jest renta socjalna lub renta z tytułu niezdolności do pracy.
Postulujemy też zmiana nazewnictwa dotyczącego orzekania o niezdolności do pracy. Nomenklatura stosowana przez ZUS mówiąca o niezdolności do pracy jest stygmatyzująca i wykluczająca. Sugeruje, że osoba nie ma wartości na rynku pracy. Podejście takie nie tylko nie koncentruje się na potencjale i możliwościach danej osoby ale też nie uwzględnia zmian charakteru pracy. Współczesny rynek oferuje różnorodne formy zatrudnienia, w tym pracę zdalną czy elastyczne godziny, co pozwala wielu osobom aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym. Chcemy, aby renta była świadczeniem kompensacyjnym, które rekompensuje osobie z niepełnosprawnością podwyższone koszty jej funkcjonowania społecznego.
Zmiany w wystawianiu informacji o wysokości ulgi na PFRON
Kolejnym istotnym zagadnieniem, na które zwróciła uwagę organizacja, jest uproszczenie procedur związanych z wystawianiem informacji o wysokości ulgi we wpłatach na PFRON zgodnie z art. 22 ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z tymi przepisami niektóre firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami, spółdzielnie socjalne oraz zakłady aktywności zawodowej mają prawo do tego, aby udzielać swoim kontrahentom tzw. ulg we wpłatach na PFRON. Ulgą zainteresowane są te firmy, które nie spełniają ustawowego obowiązku zatrudniania osób niepełnosprawnych i są zobowiązane do wpłat na PFRON. Obecne przepisy nakładają na wystawców ulg skomplikowane obowiązki sprawozdawcze w tym min obowiązek wystawiania informacji o uldze wszystkim kontrahentom, którzy zapłacili za usługę w terminie i nie złożyli pisemnego oświadczenie o rezygnacji z ulgi.
Generuje to dodatkowe koszty, nadmiarowe obowiązki. Często wiąże się też z koniecznością uświadamiania klienta co to za ulga i kto może z niej skorzystać.
POPON postuluje wprowadzenie zasady, iż to uprawniony sprzedający decyduje komu wystawia ulgę we wpłacie na PFRON. Dzięki czemu informacje o wysokości ulgi będą wystawiane tylko tym kontrahentom, którzy są tym zainteresowani.
Krok w stronę przyjaznego prawa
POPON od lat angażuje się w działania na rzecz poprawy warunków zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcia dla pracodawców, którzy ich zatrudniają. Zgłoszenie propozycji w ramach inicjatywy deregulacyjnej to kolejny krok w stronę bardziej przyjaznych regulacji prawnych, sprzyjających aktywizacji zawodowej i włączeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami.
Organizacja liczy na to, że zgłoszone postulaty zostaną wzięte pod uwagę i przyczynią się do realnych zmian, które ułatwią funkcjonowanie zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i pracodawcom.