Nowy Pełnomocnik Paweł Wdówik: może się opozycja irytować, bo im nigdy nie wyszło

Nowy Pełnomocnik Paweł Wdówik: może się opozycja irytować, bo im nigdy nie wyszło

– Ten rząd wykonał ruch, którego nie zrobił nikt przedtem. Zauważono, że osoba z niepełnosprawnością to nie jest tylko osoba całkowicie niesamodzielna, która potrzebuje świadczeń – jest też całe mnóstwo osób aktywnych zawodowo, społecznie i rodzinnie – powiedział podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowy pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik. 10 stycznia w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odbyło się uroczyste wręczenie nominacji do Rady Nadzorczej PFRON, przy okazji przedstawiciele Funduszu i Ministerstwa przedstawili efekty swojej działalności, a także plany na nadchodzący rok.

Prawie 330 tys. osób ze świadczeniem uzupełniającym

– Te ostatnie cztery lata to czas potężnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami – mówiła minister Marlena Maląg. – Zarówno powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – dziś Funduszu Solidarnościowego, z którego finansowane są różne programy. Powstały one i funkcjonują dzięki konsultacjom ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Są to: opieka wytchnieniowa, powstawanie centrów opiekuńczo-mieszkalnych czy usługi opiekuńcze. Te programy funkcjonują i funkcjonować będą – zapewniła minister.

Marlena Maląg odniosła się też do stworzenia świadczenia uzupełniającego – tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych, którego próg dochodowy został podniesiony w związku z waloryzacją rent i emerytur. Przy okazji padła też informacja, że świadczenie to zostało już wypłacone 328 tys. osobom.

Kroki milowe

Briefing po rozdaniu nominacji był też okazją dla Pawła Wdówika, nowego pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych i zarazem pierwszej osoby niewidomej na tym stanowisku do zaprezentowania swoich poglądów i planów.

Paweł Wdówik, zaczął od pochwały programu Dostępność plus:

– Ten rząd wykonał ruch, którego nie zrobił nikt przedtem. Zauważono, że osoba z niepełnosprawnością to nie jest tylko osoba całkowicie niesamodzielna, która potrzebuje świadczeń – jest też całe mnóstwo osób aktywnych zawodowo, społecznie i rodzinnie. One chcą mieć dostęp do kultury, do transportu publicznego, do wypoczynku. Chcą realizować swoje prawa obywatelskie – mówił.

Czytaj całość
Autor:  Mateusz Różański,
Źródło: http://niepelnosprawni.pl



Facebook
LinkedIn
Skip to content