Amerykanie z niepełnosprawnością wciąż mogą zarabiać poniżej poziomu płacy minimalnej

Amerykanie z niepełnosprawnością wciąż mogą zarabiać poniżej poziomu płacy minimalnej

W Stanach Zjednoczonych osoby z niepełnosprawnością nadal mogą zarabiać poniżej poziomu płacy minimalnej. Kongres nie zdecydował się na zmianę nieetycznych przepisów.

W USA szeroko komentowana jest teraz decyzja parlamentarzystów, którzy zdecydowali o nie podwyższaniu płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Miał być to element pakietu pomocowego prezydenta Bidena o wartości 1,9 bln dolarów – właśnie przegłosowanego przez drugą izbę Kongresu, Senat. Znacznie mniej uwagi media poświęciły temu, iż utrzymano możliwość płacenia pracownikom z niepełnosprawnością wynagrodzenia poniżej płacy minimalnej.

Sprawiedliwe standardy?
Jest to możliwe na podstawie tzw. Fair Labor Standards Act z 1938 roku – ustawy o sprawiedliwych standardach pracy, przyjętej w czasach Franklina Roosevelta i jego słynnych reform ekonomiczno-społecznych zwanych Nowym Ładem (New Deal). Pracodawcy mogą płacić tym osobom przysłowiowe grosze za godzinę pracy. Niewiele się zmieniło od tamtego czasu. W trakcie kampanii Biden obiecał wycofać niefortunny przepis. Senat jednak zagłosował inaczej. Co gorsza, nie wygląda na to, by w najbliższej przyszłości problem ten znowu stanął na wokandzie.

Szkoda, tym bardziej, że pomysł likwidacji zarobków poniżej płacy minimalnej przez wiele lat łączył demokratów i republikanów. W 2020 roku wielu z nich optowało za tym, w tym dwie czołowe kongresmenki: Cathy McMorris Rodgers, której syn ma zespół Downa z Partii Rapublikańskiej i Alexandria Ocasio-Cortez, socjalistka z Partii Demokratycznej.

Nie wszyscy jednak tak myślą. Konserwatysta Madison Cawthorn podpisał list z garścią innych członków Kongresu, w którym broni tej niehumanitarnej praktyki. Jest w tym pewien paradoks, bo Cawthorn… sam jest niepełnosprawny.

 



Facebook
LinkedIn
Skip to content