Czy na rynku pracy jest miejsce dla osób z niepełnosprawnościami?

Czy na rynku pracy jest miejsce dla osób z niepełnosprawnościami?

Aż 564 osoby wzięły udział w ogólnopolskim badaniu na temat losów osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy przeprowadzonym przez Fundację Aktywizacja. Jest to pierwsze na taką skalę badanie w tym obszarze, przeprowadzone przez organizację pozarządową.

Z raportu wynika, że 72 proc. zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami utrzymuje zatrudnienie powyżej 6 miesięcy, a 80 proc. jest zadowolonych ze swojej pracy. To pokazuje jak duży potencjał zawodowy tkwi w tej grupie społecznej. Może on stanowić odpowiedź na deficyt pracowników na polskim rynku.

Szacuje się, że do 2040 r. na polskim rynku pracy będzie brakowało 4,5 mln pracowników. To bardzo duży deficyt, który siłą rzeczy stanie się w najbliższym czasie jednym z głównych wyzwań dla rozwoju polskiej gospodarki. Pomimo niskiego bezrobocia, popyt na pracowników wciąż rośnie, a przedsiębiorcy coraz częściej borykają się ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Aż 51 proc. pracodawców w Polsce ma trudności z pozyskaniem kandydatów do pracy.

Gdzie zatem szukać pracowników?

W Polsce około 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami w wieku aktywności zawodowej nie pracuje. Pomimo tego, znaczna część tych osób nie korzysta z systemu wsparcia oferowanego przez Powiatowe Urzędy Pracy. Świadczy o tym niewielka liczba zarejestrowanych osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w PUP (100 tys. osób). Dane te pokazują, że jest to niewykorzystany potencjał dla rynku pracy, który powinien zostać dostrzeżony i wykorzystany jako klucz do zmniejszenia widocznej luki w gospodarce, jaką jest brak pracowników.

Czytaj cały artykuł
Autor: jam
Źródło: onet.pl



Facebook
LinkedIn
Skip to content