Emerytura w wieku 60 lat dla wszystkich. „To kompromitujący pomysł”

Emerytura w wieku 60 lat dla wszystkich. „To kompromitujący pomysł”

Związkowcy z OPZZ Konfederacji Pracy chcą wyrównania wieku emerytalnego w dół – żeby mężczyźni mogli przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat. Eksperci ds. rynku pracy uważają, że to zły pomysł. Im niższy wiek przechodzenia na emeryturę, tym niższa będzie emerytura.

  • – Utrzymywanie różnicy w wieku emerytalnym między płciami jest niesprawiedliwe i dyskryminujące. Zrównanie wieku emerytalnego byłoby ważnym krokiem w kierunku promowania równości i sprawiedliwości społecznej – mówi Michał Lewandowski, szef OPZZ Konfederacji Pracy.
  • Oskar Sobolewski z HRK zgadza się, że różnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć nie powinno mieć miejsca. Jego zdaniem należy jednak dążyć do wyrównania wieku emerytalnego, a następnie jego podwyższania.
  • Również Witold Michałek z BCC uważa, że obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn jest bardzo złym pomysłem, ponieważ wysokość emerytury uzależniona jest od ogólnej sumy składek wpłaconych na konto ubezpieczonego w ciągu lat jego aktywności zawodowej.

Związek zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy chce wyrównania wieku emerytalnego w dół. W tym celu ma zamiar złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności art. 24. (1) Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Konstytucją. Rozpoczął zbiórkę, która pomoże sfinansować wniosek.

cały artykuł
autor: Justyna Koc
źródło: https://www.pulshr.pl/