Epidemia zatrzymała obrót między firmami

Epidemia zatrzymała obrót między firmami

Budżet musiał dużo stracić na zamknięciu gospodarki w kwietniu, skoro wartość transakcji, na które wystawiono faktury VAT, spadła o ok. 16 proc.

Dane o załamaniu liczby i wartości wystawianych faktur mamy z serwisu Faktura.pl, za którego pośrednictwem mikro i małe firmy wystawiają i przesyłają dokumenty online. Zwykle korzysta z niego 50 tys. klientów, którzy rocznie wystawiają ponad 600 tys. faktur. Grzegorz Grodek, prezes firmy prowadzącej portal mówi, że miesiąc całkowitego zamknięcia większości branż w gospodarce widać bardzo wyraźnie w statystykach.

– Porównaliśmy liczbę faktur wystawionych w kwietniu tego roku, czyli w pełni rozkwitu epidemii, z kwietniem 2019 r. Okazuje się, że w tym roku wystawiono o 11 proc. faktur VAT mniej niż rok temu. Jeśli chodzi o wartość, spadek wynosi aż 16 proc. – mówi Grzegorz Grodek. Dodaje, że dzieląc je według stawek podatku, największe załamanie w liczbie dokumentów dotknęło przedsiębiorców działających na stawce 8-proc., czyli np. wykonujących usługi budowlane oraz budowlano-remontowe w budownictwie mieszkaniowym. Tam spadek sięgał 27 proc. – Pod względem wartości ogromne załamanie widać przy stawce 5-proc., w tym roku wartość jest o 66 proc. mniejsza niż w kwietniu 2019 r. Taki VAT dotyczy m.in. przedsiębiorców sprzedających wyroby spożywcze np. oleje, mleko, mięso, owoce i warzywa, pieczywo, sery. Według takiej stawk i rozlicza się też część usług gastronomicznych, a te w kwietniu działały w ograniczonym zakresie lub wcale. Nie funkcjonowały małe kawiarnie i firmy cateringowe – zwraca uwagę szef Faktura.pl.

Zobacz artykuł
Autor: Marek Chądzyński
Źródło: https://finanse.gazetaprawna.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content