Gazeta Wrocławska: Wrocławska firma ABC-Service Sp. nagrodzona Statuetką Lodołamacza w kategorii: Zatrudnienie Chronione

Gazeta Wrocławska: Wrocławska firma ABC-Service Sp. nagrodzona Statuetką Lodołamacza w kategorii: Zatrudnienie Chronione

Wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala XVI edycji konkursu Lodołamacze. Tym razem udział przedstawicieli Dolnego Śląska wśród nagrodzonych był raczej skromny.

Organizatorami konkursu promującego działania na rzecz osób potrzebujących pomocy, wsparcia i zagrożonych wykluczeniem są Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „FAZON” .

Statuetkę Lodołamacza w kategorii: Zatrudnienie Chronione otrzymała firma ABC-Service Sp. Jawna z Wrocławia.
Firma działa od 1991 roku w branży usług porządkowych. Ponadto świadczy usługi w zakresie ochrony osób i mienia. Zatrudnia ok. 420 osób, z czego ok. 85 % zatrudnionych stanowią osoby z niepełnosprawnościami. Działania firmy w 2020 r. w dobie pandemii skupiły się na utrzymaniu miejsc pracy oraz jak największym wsparciu pracowników z niepełnosprawnościami.
II miejsce i srebrny medal otrzymało: Przedsiębiorstwo Handlowo-Wytwórcze „STARPOL” ze Starachowic, III miejsce i brązowy medal: Warmińska sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego.

Statuetkę Lodołamacza w kategorii: Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa odebrał Zakład Aktywności Zawodowej PSONI Koło w Ostródzie, II miejsce i srebrny medal otrzymał: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział LeżajskIII miejsce i brązowy medal: Warsztat Terapii Zajęciowej UNIKAT z Katowic.
Statuetka Lodołamacza w kategorii: Otwarty Rynek Pracy powędrowała do FMD Jadwiga Wieczorek z Zielonej Góry.
II miejsce i srebrny medal do Grupy Uni-Lex z Łodzi, a III miejsce i brązowy medal otrzymała Ciekawa Spółdzielnia Socjalna z Gdańska.

W kategorii: Lodołamacz-Instytucja statuetkę otrzymało Stowarzyszenie Solidarni „Plus” z siedzibą w Wandzinie.
Stowarzyszenie Solidarni „PLUS” jest organizacją pożytku publicznego, prowadzi swoją działalność od 1989 r. Od 32 lat udziela corocznie wsparcia około 1000 osobom wykluczonym i marginalizowanym, żyjącym z niepełnosprawnościami oraz w trudnej sytuacji życiowej. Jest to profesjonalna i największa w Polsce organizacja zajmująca się stacjonarnie osobami żyjącym z HIV/AIDS. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami pozwoliło Stowarzyszeniu na głębsze spojrzenie na potrzeby i trudności z jakimi borykają się osoby żyjące z niepełnosprawnościami. Wszystko to pozwala organizacji doskonalić się i stwarzać przyjazne warunki dla pracowników, niezależnie od ich stanu fizycznego, który mógłby rzutować na ich możliwość świadczenia pracy.
II miejsce i srebrny medal otrzymała: Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym „ECHO” z Warszawy, III miejsce i brązowy medal: Uniwersytet Rzeszowski.
REKLAMA

Statuetka Lodołamacza w kategorii Przyjazna Przestrzeń trafiła do Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka” z Miechucina. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, której priorytetowym zadaniem jest prowadzenie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej 1. Placówka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z wieloraką niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnością w stopniu głębokim w wieku od 3 do 25 roku życia. Budynek w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji podopiecznych jest przestronna prawie 3 tys. mkw. przestrzeń, po której swobodnie mogą poruszać się i dotrzeć do każdego miejsca w placówce. Windy, wyposażenie sal i basenu w podnośniki zdecydowanie zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa. Na zewnątrz również zniwelowane zostały wszystkie bariery. Brak schodów, podjazdy dla wózków, przestrzeń w ogrodzie bez barier, plac zabaw i fitness ze sprzętem przeznaczonym typowo dla osób z ograniczeniami ruchowymi np. huśtawka dla osób na wózkach inwalidzkich.
Wyróżnieniem w kategorii: Przyjazna Przestrzeń nagrodzono: Muzeum Miasta Łodzi.
Statuetkę Lodołamacza w kategorii Zdrowa Firma otrzymała: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.,
Wyróżnienie: Michelin Polska sp. z o.o. z Olsztyna

Dziennikarzem bez Barier został Wojtek Sawicki.
Prowadzi on popularne konto na Instagramie, układa muzyczną listę przebojów Carpigiani, pisze recenzje płyt. Przez wiele lat był redaktorem portalu Porcys. A teraz chce zainwestować w profesjonalne social media, założyć kanał na YouTubie, uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych i relacjonować zagraniczne podróże. Wojtek Sawicki jest chyba pierwszym w Polsce influencerem z niepełnosprawnością. Mieszka w Gdyni. Od dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Porusza się na elektrycznym wózku, oddycha przez respirator, odżywia się dojelitowo, mówi szeptem, komputer obsługuje za pomocą gałki ocznej. Mimo to stara się korzystać z życia: jeździ na festiwale, wychodzi ze znajomymi i przełamuje stereotypy dotyczące osób na wózkach. Najpierw człowiek, potem jego choroba . – Nie ma w Polsce influencera, który reprezentowałby osoby z niepełnosprawnościami – mówi Wojtek. W social mediach, poza tym, że opowiada o przyjemnościach, zwraca uwagę na niedostosowaną przestrzeń publiczną, niskie zasiłki i pułapkę rentową, na źle zaprojektowane mieszkania; pisze o państwie, które nie dba o niepełnosprawnych i całą odpowiedzialność zrzuca na ich rodziny. –Social media kreują wzorce. I dlatego chcę tam zmieniać postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, żebyśmy przestali być kojarzeni jedynie ze zbiórkami pieniędzy, chorobami i cierpieniem – opowiada Sawicki.

Wyróżnienie w kategorii Dziennikarz bez barier otrzymała red. Monika Meleń z TVP 3 Kraków.

Statuetką Lodołamacza Specjalnego nagrodzono:
Joannę Mendak – jedną z najbardziej utytułowanych polskich paraolimpijek. Od 2004 roku uczestniczy ona w każdych Igrzyskach Paraolimpijskich. Jej koronny dystans to 100 m stylem motylkowym – w nim zdobyła aż 3 złote medale paraolimpijskie (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Oprócz tego zdobyła srebrny medal na 200 m stylem zmiennym podczas Igrzysk w Pekinie, dwukrotnie stawała również na najniższym stopniu podium na 100 m stylem dowolnym (Ateny 2004, Pekin 2008).

Wyróżnienie w kategorii Lodołamacza Specjalnego otrzymał: Oliver Palmer. To niesłyszący tenor nazywany – polskim Bocellim. Nieprawdopodobny przypadek geniusza. Od dziecka był zafascynowany muzyką, nie wiadomo jak ją słyszał, gdy jeszcze nie miał aparatów. Pewnego dni,a gdy miał prawie 17 lat nagle sam zaczął śpiewać! Ale to był dla jego mamy szok, no bo głuchy i śpiewa?! Śpiewa do dzisiaj. Jest oczarowany klasyką. Fachowcy nazywają go „głos armata” lub „głuchy tenor”. Marzeniem Olivera, ale i też podstawowym prawem do decydowania o sobie jest moc śpiewać! I tą drogą dzięki ogromnemu wsparciu mamy i ludzi dobrej woli- dąży konsekwentnie.
Statuetkę Super Lodołamacza otrzymał:
Teatr21 – Dodajemy jeden chromosom do DNA teatru – to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. Teatr otrzymał nagrodę – Paszport Polityki.
Obecnie Teatr 21 pracuje nad projektem Centrum Sztuki Włączającej, które będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów
z niepełnosprawnościami.
Wyróżnienie powędrowało do Accessible Poland Tours – Biura Podróży Dla Osób Niepełnosprawnych Małgorzaty Tokarskiej.

Galeria zdjęć

autor: BMK
źródło: https://gazetawroclawska.pl/



Skip to content