28 wrz Goniec Górnośląski: Od 18 lat przełamują lody
I niejedna osoba mogłaby brać z nich przykład!
I to na gruncie prywatnym i zawodowym, natomiast w tym konkretnym przypadku – zawodowym, bo mowa o Lodołamaczach, czyli pracodawcach zatrudniających osoby niepełnosprawne. XVIII finał Regionalny Konkursu odbył się w katowickim Teatrze Korez. – Konkurs Lodołamacze został zainicjowany po to, by pokazać firmy i pracodawców, przedsiębiorców, instytucje wrażliwe społecznie na niepełnosprawność – mówi Renata Nastańska, rzeczniczka Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Jak przypomina Renata Nastańska przez lata konkurs wspaniale ewoluował i w sposób widoczny otworzył rynek pracy na niepełnosprawnych pracowników. – Lodołamacze – firmy, które kruszą lody, pokonują je, przepływając swobodnie we właściwym kierunku otwartości na osoby z niepełnosprawnościami, przełamują bariery, stereotypy społeczne, zawodowe. I to dzięki nim staje się coraz bardziej popularne naturalne – zaznacza rzeczniczka POPON. – Niezmiernie się cieszę, że tak licznie Państwo zgromadziliście się na finałowej Gali – podkreślał prezes POPON Jak Zając. – To dla nas bardzo budujące. Bo świadczy o tym, jak dużą popularnością cieszy się nasz konkurs. Celebrujemy 18 urodziny konkursu. Przez ten wiele się zmieniło. Kiedy zaczynaliśmy, tworzyliśmy kampanię społeczną, skupialiśmy wyłącznie na zatrudnianiu przez pracodawców osób z niepełnosprawnościami. Dziś świat się zmienił, zmieniło się nasze społeczeństwo, zmienił się także nasz konkurs, między innymi doszła nowa kategoria – dodał Jan Zając. Jak zapewniał Jan Zając dziś statuetka Lodołamacza dla co poniektórych ma wartość hollywoodzkiego Oscara i nie umniejszając rzecz jasna temu drugiemu, o ile jaśniej „po hollywoodzku” świeci. Lodołamacz bowiem nie tylko pięknie wygląda na biurku, czy kredensie, ale jest pięknym symbolem, że można, że warto coś zmienić dookoła, że warto zmienić coś w nas samych.
A ta kategoria to:
Pracodawca Odpowiedzialny Społecznie – Zrównoważony rozwój biznesu ( CSR/ESG)
Co to oznacza? To pracodawca, który prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny społecznie, ma realny wpływ na to, co dzieje się wokół niego. Oznacza to, że może on działać nie tylko na rzecz swoją i swoich pracowników, lecz także uwzględniać potrzeby otoczenia . To pracodawca, który dba o kwestie społeczne i środowiskowe.
Kategorie Konkursu i Laureaci 2023:
Kategoria Zatrudnienie Chronione:
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło ponad 450 zgłoszeń.
We wrześniu będą miały miejsce 4 regionalne rozstrzygnięcia Konkursu. Ogólnopolskich laureatów Konkursu poznamy 12 października podczas Gali Ogólnopolskiej w Zamku Królewskim w Warszawie.
Hanna Grabowska-Macioszek
Foto: Rafał Jakoktochce